2017

Vyhlásenie predsedníctva zväzu k výsledkom kolektívneho vyjednávania

 

Členovia predsedníctva Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku po dnešnom výjazdovom rokovaní v Čadci vyjadrujú rozhorčenie z výsledku kolektívneho vyjednávania a z negatívneho postoja vlády SR k návrhu na valorizáciu platov pedagogických a odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl v roku 2018.

Pripomíname, že valorizácia tarifných platov týchto skupín zamestnancov školstva od 1. septembra 2017 bola výsledkom rokovaní medzi zástupcami OZ PŠaV na Slovensku, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR a predstaviteľmi ZMOS, ktoré sa začali ešte koncom roka 2016 a neznamenala predčasné splnenie programového vyhlásenia vlády v roku 2018. Upozorňujeme, že finančné prostriedky na 6% valorizáciu platov mala vláda pôvodne na tento účel vyčlenené od 1. septembra 2018.

Predsedníctvo zväzu považuje výsledok kolektívneho vyjednávania za pomstu predsedu vlády SR za to, že odborári odmietli podpísať zahanbujúce memorandum a vzdať sa tak svojho ústavného práva na kolektívne vyjednávanie. Zdôrazňujeme, že predchádzajúce vlády, ani súčasná vláda neboli schopné vyčleniť dostatočné finančné prostriedky na zásadnú reformu školstva, čím vláda SR hazarduje s pozitívnym vývojom slovenskej ekonomiky v budúcnosti.

Dôrazne vyzývame vládu SR, aby schválila finančné prostriedky na valorizáciu platov uvedených skupín zamestnancov školstva v roku 2018. V opačnom prípade upozorňujeme, že na splnenie vládnych sľubov a presadenie zlepšenia pracovných podmienok všetkých zamestnancov školstva budeme v roku 2018 organizovať celoštátne protestné aktivity.

Čadca 30. november 2017

ÚV SR: Vyhlásenie školských odborárov o pomste premiéra je nehoráznosť

 

Bratislava 1. decembra (TASR) – Úrad vlády SR považuje za nehorázne vyhlásenie školských odborárov, že výsledok kolektívneho vyjednávania je pomstou predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) za to, že odmietli podpísať memorandum o sociálnom zmieri. Vláda pripomína, že spolu od januára 2016 do septembra 2017 boli učiteľom ako jediným zvýšené platy spolu o 16 percent.
“Pedagogickým a odborným zamestnancom, ako aj vysokoškolským pedagógom sa platy zvyšovali v januári 2016, a to o štyri percentá, ďalšie zvýšenie bolo o šesť percent od 1. septembra 2016, teda o štyri mesiace skôr a o dve percentá viac ako ostatným zamestnancom verejnej a štátnej správy. Taktiež aj od 1. septembra v roku 2017 o šesť percent, opäť o štyri mesiace skôr a 1,2 percenta viac ako ostatným zamestnancom verejnej a štátnej správy,” argumentuje Úrad vlády. Zároveň zdôrazňuje, že zvýšené platové tarify v septembri 2017 ostávajú učiteľom zvýšené aj počas celého roka 2018.
Aj v minulom roku podľa vlády zástupcovia školských odborov nesúhlasili so štvorpercentným zvýšením platov na rok 2017 ani s dvojpercentnými odmenami a memorandom (dohodou) o zvýšení platov aj na rok 2018. Tým sa podľa úradu sami vylúčili z kolektívneho vyjednávania týkajúceho sa platových taríf. Vláda sa pri zvýšení platov učiteľov do roku 2020 bude riadiť programovým vyhlásením. “V ňom je záväzok vlády zvyšovať platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov od 1.9.2016 a následne ‘za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania’,” podotkol Úrad vlády.
Školskí odborári vyjadrili vo štvrtok (30.11.) rozhorčenie z výsledku kolektívneho vyjednávania a z negatívneho postoja vlády k návrhu na valorizáciu platov pedagogických i odborných zamestnancov a učiteľov vysokých škôl v roku 2018. Vládu preto varujú pred celoštátnymi protestmi. Reagujú tak na fakt, že pedagogickí i odborní zamestnanci a učitelia vysokých škôl boli vylúčení z valorizácie platov v rámci uzatvárania kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa. Učiteľom sa tak od januára 2018 nezvýšia platy o 4,8 percenta ako iným štátnym a verejným zamestnancov.
Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV) to považuje za pomstu predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) za to, že odborári odmietli podpísať memorandum o sociálnom zmieri a vzdať sa tak svojho ústavného práva na kolektívne vyjednávanie. Podpisom memoranda malo byť totiž zaručené zvyšovanie tarifných platov učiteľov spolu o 26,25 percenta do januára 2020. Školskí odborári teraz vyzývajú vládu, aby schválila finančné prostriedky na valorizáciu platov uvedených skupín zamestnancov školstva v roku 2018. V opačnom prípade varujú, že na splnenie vládnych sľubov a presadenie zlepšenia pracovných podmienok všetkých zamestnancov školstva budú v roku 2018 organizovať celoštátne protestné aktivity.

 

Monitor: M.Lubyová: K navýšeniu platov učiteľov by mohlo dôjsť od septembra 2018

 

Bratislava 3. decembra (TASR) – K navýšeniu platov učiteľov by podľa slov ministersky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej (nominantka SNS) mohlo dôjsť od septembra 2018. Uviedla to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.
“S predsedom parlamentu Andrejom Dankom (SNS) sme vyjadrili plnú podporu tomu, aby v roku 2018 dostali navýšenie. Budeme sa snažiť o septembrový termín,” povedala s tým, že to bude aj vecou vyjednávania. Podľa nej to, čo bolo garantované v programovom vyhlásení vlády, splnené bude. Doplnila, že je pripravená učiteľov podporovať. Ako uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek, školskí odborári sa takémuto návrhu brániť nebudú. “Je tu priestor na ďalšie stretnutie aj s politikmi, ktorí sú v koaličnej vláde. Pokiaľ by k takémuto navýšeniu došlo, budeme ešte o tom rokovať,” doplnil.
Lubyová pripomenula, že k valorizácii platov učiteľov o šesť percent došlo. “Prvá výplata bola posunutá o tri mesiace dopredu na september 2017,” uviedla ministerka školstva. Poznamenala, že v tejto situácii existujú dva rôzne uhly pohľadu. “Zo strany vlády sa to chápe tak, že učitelia dostali o tri mesiace skôr toto navýšenie. Zo strany odborov je to chápané tak, že toto bolo niečo navyše, čo sa nezarátava a ide sa počítať od januára 2018,” povedala.
“Je otvorené kolektívne vyjednávanie. V súčasnosti máme rozpočet navýšený o 30 miliónov eur, aby sme mali pokrytú valorizáciu platov od septembra 2017. Na budúci rok sú adekvátne premietnuté prostriedky do rozpočtu 2018 vo výške okolo 80 miliónov eur,” poznamenala šéfka rezortu školstva. Podľa nej ide o veľké objemy. “Rezort je obrovský. Akékoľvek maličké percentuálne navýšenie má dopad na rozpočet. Nedá sa to robiť takto. Treba nachádzať systémové riešenia a myslím si, aby sa učitelia dostávali pod dáždnik verejnej správy a aby nedochádzalo k rozbíjaniu kolektívnych vyjednávaní na partikulárne skupiny,” uviedla. Zároveň pripomenula, že v rezorte školstva existujú tri druhy pracovníkov – pedagogickí, nepedagogickí a odborní, pričom každý má iné tarify a tabuľky a iný spôsob vyjednávania. “V takomto systéme sa ťažko presadzujú zmeny. Vždy je niekto spokojný a niekto nie,” povedala.
Poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (nezaradený) uviedol, že začínajúci plat učiteľa sa pohybuje vo výške zhruba 700-750 eur v hrubom. “Keď máme situáciu, že školstvo ponúka učiteľom o 200-250 eur menej ako niekomu, kto rozváža potraviny v dodávke, je jasné, že to takto fungovať nemôže. Nemôžeme mať kvalitné školstvo za týchto podmienok,” doplnil Beblavý. Podľa neho je potrebné zmeniť financovanie pracovníkov školstva.

 


 

 2016

PROTESTUJEME A IDEME DO BRATISLAVY!!!!!!!!!

Vážení predsedovia základných organizácií

 

keďže na prípravu odvozu účastníkov protestu 19. 4. t. r. máme veľmi málo času  a nemáme od Vás zatiaľ spätnú informáciu o počte účastníkov, predbežne sme zarezervovali autobusy v nasledovných mestách /miesto pristavenia autobusu a čas/

ŽILINSKÝ  KRAJ:

  1. Žilina – 2 autobusy, pristavené o 9:30 hodine na parkovisku pred Hypermarketom TESCO – pre účastníkov zo Žiliny, Rajca, Bytče
  2. Čadca – 1 autobus, pristavený o 9:30 hodine na nástupišti č. 1, autobusová stanica Čadca – pre účastníkov z Čadce a Kysuckého Nového Mesta – autobusová zastávka na hlavnej ceste /Radoľa o 9:45/
  3. Martin – 1 autobus, pristavený o 9:30 hodine na parkovisku pred TESCOM – pre účastníkov z Martina, Turčianskych Teplíc
  4. Liptovský Mikuláš – 1 autobus, pristavený o 8:30 na parkovisku pred TESCOM –pre účastníkov z Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku, Ružomberka  – o 9:00 parkovisko pred železničnou stanicou
  5. Trstená – 1 autobus, pristavený o 7:30 pred budovou gymnázia – pre účastníkov z Trstenej, Námestova a Dolného Kubína

 

Prosíme, aby ste nám 

v pondelok 18. 4.2016 do 12:00 hodiny 

nahlásili počty účastníkov protestu za Vašu základnú organizáciu

e-mailom alebo na mobily:

0905 759 365 Majerová

0917 756 955 Lacová

 

Ďakujeme.

 

Následne Vám dáme vedieť mená koordinátorov v jednotlivých autobusoch, ktorí budú účastníkom sprostredkúvať informácie. Pozdravujeme Vás a tešíme sa na osobné stretnutie pred Úradom vlády SR v utorok o 13:30 hodine. Ing. Iveta Majerová, predsedníčka Rady ZO OZ

 

Vážení predsedovia, srdečne vás pozdravujeme a posielame vám aj informácie z tlačovky signatárov „Deklarácie“ k včerajšiemu vyhláseniu protestu na 19. 4. 2016  Bratislave.

 

1.3.  Zamestnanci školstva sa zjednotili, plánujú spoločný protest

[sme.sk; 14/04/2016; Zuzana Matkovská ; Zaradenie: Z domova]

http://s.sme.sk/r-rss/20138500/domov.sme.sk/zamestnanci-skolstva-sa-zjednotili-planuju-spolocny-protest.html

 

Plány v programovom vyhlásení nemajú finančné krytie, garantované nie je ani šesťpercentné každoročné zvyšovanie platov.

 

predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek (štvrtý zľava). (Zdroj – TASR)

 

BRATISLAVA. Nespokojnosť so sumami, o aké im vláda plánuje zvýšiť platy a jej predstavou rozpočte na vzdelávanie spojila zamestnancov v celom slovenskom školstve. Vo štvrtok oznámili, že na utorok 19. apríla plánujú protestný pochod k parlamentu.

 

Na stredajšom zasadnutí vlády sa k programovému vyhláseniu vyjadrovala aj Konfederácia odborových zväzov. Tá s ním síce súhlasila, no školské odbory, ktoré sú súčasťou konfederácie, sa od súhlasu dištancujú.

 

“Nemyslíme si, že sa vláda bude dnes alebo zajtra zaoberať tým, čo žiadame, preto jediným možným riešením je upozornenie na nedostatočné dofinancovanie celého školstva,” hovorí šéf školských odborov Pavel Ondek. Spolu s ostatnými stavovskými organizáciami sa tak rozhodli pre protestný pochod. “Zjednotili sme sa. Nejde len o odbory, ale aj o asociácie a Slovenskú komoru učiteľov,” dodal.

 

Málo a bez garancií

 

Protest je podľa odborov prvým riešením. Netrúfajú si odhadnúť, koľko ľudí sa ho zúčastní. Teoreticky by mohol prekročiť účasť na masových akciách, ktoré prebiehali pred voľbami. Kým predtým ich organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov, teraz ide o aktivitu všetkých školských organizácií od odborového zväzu až po komoru učiteľov.

 

O ostrom štrajku sa zatiaľ nehovorí, pre Ondeka ostáva v tejto chvíli naďalej krajným riešením. Odborový zväz a školské organizácie žiadajú vládu, aby ešte pred prijatím programového vyhlásenia vlády v parlamente prehodnotila objem peňazí z verejných zdrojov do školstva, a to vrátane zvýšenia platových taríf zamestnancov v školstve.

 

Sklamanie zo šesťpercentného zvýšenia platovej tarify pedagógov a odborných zamestnancov dopĺňa aj fakt, že ani toto zvýšenie nie je každoročnou istotou. Vládou určené percento je iba priemerom na štvorročné volebné obdobie, pričom minister školstva nedokázal garantovať, že od roku 2018 bude takéto zvyšovanie skutočne prebiehať každý rok. Platy nepedagogických zamestnancov sa vo vyhlásení nespomínajú vôbec.

 

Podpredsedníčka odborov a predsedníčka Združenia stredného školstva Iveta Majerová dodala, že deklarovaným zvyšovaním platy ostanú prakticky na rovnakej úrovni. Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda tvrdí, že pri takýchto platových podmienkach nedokáže potencionálnych učiteľov presvedčiť, aby nastúpili do školstva.

 

Nevyužitá objednávka

 

“Vláda si dostatočne neuvedomuje hĺbku a rozsah problémov v školstve. Nevyužíva dostatočným spôsobom spoločenskú objednávku, ktorá tu je. Je to smutné,” povedal Branislav Kočan v mene Slovenskej komory učiteľov. Členov a sympatizantov komory vyzval k spoločnému postupu.

 

Aj predseda Rady vysokých škôl Martin Putala označil uvedené zvýšenie za nedostatočné. “Do konca volebného obdobia sa Slovensko na úroveň krajín OECD nedostane,” reagoval na znenie programového vyhlásenia. Na túto úroveň by sa podľa vyhlásenia chcela vláda dostať do roku 2020.

 

V programovom vyhlásení sa uvádza, že školstvo za štyri roky získa dve miliardy eur vrátane eurofondov, ktoré sa nedajú použiť na platy. Podľa Ondeka tak nie je jasné, koľko z týchto peňazí pôjde reálne zo štátneho rozpočtu. Pýtali sa na to podľa neho aj ministra školstva, ale nevysvetlil im to.

 

Alena Petáková zo Združenia základných škôl zároveň upozorňuje, že niektoré požiadavky sa dostali do programového vyhlásenia, no nemajú finančné krytie. Ako dodala, zmena sa nedá dosiahnuť iba tlakom na učiteľov.

 

Na štvrtkovom rokovaní školských odborových a profesijných organizácií, komôr a združení sa zúčastnil aj minister školstva Peter Plavčan. Pri odchode z rokovania bol stručný, vraj si len vymenili stanoviská. Ondek hovorí, že sa k vládou schváleným číslam pri tvorbe vyhlásenia nemohli vyjadriť a boli postavení pred hotovú vec. “Čísla priradila vláda, nie minister,” dodal.

 

Memorandum vraj dodržali

 

Občianska iniciatíva A dosť, ktorá sa snaží o zlepšenie situácie v školstve, vyčítala v súčasnosti koaličným stranám Sieť a Most-Híd, že nepresadzovali zvýšenie financií, ku ktorému sa zaviazali pred voľbami v memorande iniciatívy. Podpisom sa Sieť a Most-Híd zaviazali zvýšiť priemerný plat učiteľov na úroveň 80 percent platov iných ľudí s vysokoškolským vzdelaním.

 

Radoslav Procházka (Sieť) nemá pocit, že by strana porušila podpísaný záväzok. “Dosiahnu úroveň okolo 70 percent priemernej vysokoškolskej mzdy, čo je s prihliadnutím na našu vyjednávaciu silu výborný výsledok,” hovorí. Celková suma na zvýšenie financovania školstva podľa neho viac než trojnásobne prekračuje predvolebný sľub Siete.

 

Celkovú sumu zvýšenia peňazí pre školstvo považuje za úspech aj Most-Híd. Svoj záväzok podľa stanoviska hovorcu strany Andrása Nagya splnili, keďže memorandum malo viac bodov, ktoré do programového vyhlásenia vlády dostali.

 

“S budúcim vedením ministerstva financií sa rokovalo viackrát práve aj na túto tému a podarilo sa dosiahnuť skoro 27-percentné zvýšenie za nasledujúce štyri roky, čo ľudia v žiadnom inom odvetví nedostanú,” uviedol Nagy. Strana si je síce vedomá, že je to menej ako v memorande, ale koaličná vláda je podľa Mosta-Hídu aj o kompromisoch.

1.6.  Školstvo plánuje protest

[SME; 87/2016; 15/04/2016; s.: 3; Zuzana Matkovská ; Zaradenie: Spravodajstvo]

 

Vláda zjednotila nespokojných zamestnancov po celom Slovensku

 

Na plány v programovom vyhlásení nemá vláda peniaze, zaručené nie je ani každoročné zvyšovanie platov.

 

BRATISLAVA. Nespokojnosť so sumami, o aké im vláda plánuje zvýšiť platy, a jej predstavou o rozpočte na vzdelávanie spojila zamestnancov v celom slovenskom školstve. Vo štvrtok oznámili, že na utorok plánujú protestný pochod k parlamentu. Konfederácia odborových zväzov s programom vlády síce súhlasila, no školské odbory sa od súhlasu dištancujú. “Nemyslíme si, že sa vláda bude dnes alebo zajtra zaoberať tým, čo žiadame, preto jediným možným riešením je upozorniť na nedostatočné dofinancovanie celého školstva,” hovorí šéf starých školských odborov Pavel Ondek. Spolu s ostatnými stavovskými organizáciami sa tak rozhodli pre pochod. “Zjednotili sme sa. Nejde len o odbory, ale aj o asociácie a Slovenskú komoru učiteľov.”

 

Málo a bez záruk

 

O ostrom štrajku sa zatiaľ nehovorí, pre Ondeka zostáva v tejto chvíli krajným riešením. Odbory a školské organizácie žiadajú vládu, aby ešte pred schválením programu v parlamente prehodnotila sumu na školstvo a zvýšila platové tarify. Sklamanie z plánovaného šesťpercentného zvýšenia tarify pre pedagógov a odborných zamestnancov je o to väčšie, že ide iba o priemer na štvorročné volebné obdobie, pričom minister školstva za SNS Peter Plavčan nedokázal zaručiť, že od roku 2018 bude zvyšovanie každoročné. Platy nepedagogických zamestnancov vyhlásenie nespomína vôbec. Podpredsedníčka odborov a predsedníčka Združenia stredného školstva Iveta Majerová dodala, že platy by zostali prakticky rovnaké.

 

Nevyužitá objednávka

 

“Vláda si dostatočne neuvedomuje hĺbku a rozsah problémov v školstve. Nevyužíva dostatočne spoločenskú objednávku. Je to smutné,” povedal Branislav Kočan v mene komory učiteľov. Členov a sympatizantov komory vyzval na spoločný postup. Aj predseda Rady vysokých škôl Martin Putala označil zvýšenie za nedostatočné. “Do konca volebného obdobia sa Slovensko na úroveň krajín OECD nedostane,” hovorí o pláne vlády. V programovom vyhlásení sa píše, že školstvo za štyri roky získa dve miliardy eur vrátane peňazí z eurofondov, ktoré sa nedajú použiť na platy. Ondek hovorí, že nie je jasné, koľko z peňazí pôjde zo štátneho rozpočtu. Minister to podľa neho nevysvetlil. Alena Petáková zo Združenia základných škôl Slovenska upozorňuje, že niektoré požiadavky sa dostali do programu bez finančného krytia. Zmena sa podľa nej nedá dosiahnuť iba tlakom na učiteľov. Po včerajšom rokovaní bol Plavčan stručný, vraj si len vymenili stanoviská. Ondek hovorí, že pri tvorbe vyhlásenia sa k číslam nemohli vyjadriť a postavili ich pred hotovú vec. “Čísla priradila vláda, nie minister,” hovorí.

 

Záväzky vraj dodržali

 

Občianska iniciatíva A dosť vyčítala koaličným stranám Sieť a Most-Híd, že nepresadzovali zvýšenie sumy, na čo sa zaviazali pred voľbami v jej memorande. Priemerný plat učiteľov chceli zvýšiť na 80 percent platov ľudí s vysokoškolským vzdelaním. Radoslav Procházka zo Siete nemá pocit, že by strana porušila podpísaný záväzok. “Dosiahnu úroveň okolo 70 percent priemernej vysokoškolskej mzdy, čo je s prihliadnutím na našu vyjednávaciu silu výborný výsledok,” tvrdí. Suma, o ktorú si prilepší školstvo, podľa neho viac než trojnásobne prekračuje predvolebný sľub Siete. Sumu považuje za úspech aj Most-Híd. Svoj záväzok podľa stanoviska hovorcu Andrása Nagya splnil, keďže memorandum malo viac bodov, ktoré sa do programového vyhlásenia vlády dostali. “S budúcim vedením ministerstva financií sa rokovalo viackrát práve aj na túto tému a podarilo sa dosiahnuť skoro 27-percentné zvýšenie za nasledujúce štyri roky, čo ľudia v žiadnom inom odvetví nedostanú,” hovorí Nagy. Strana vie, že je to menej ako v memorande, ale v koaličnej vláde sú podľa MostaHídu nutné aj kompromisy.

 

Zuzana Matkovská

 

1508 eur je priemerná mzda vysokoškolsky vzdelaného Slováka.

 

Priemerný plat pedagogických a odborných zamestnancov

 

Vývoj platov podľa programového vyhlásenia vlády.

 

RokPriemerná hrubá mzda pedagogických a odborných zamestnancov*Percentuálny nárastDátum zvýšenia
2014908
20159535 %1.1.2015
20169924 %1.1.2016
201610516 %1.9.2016
201710510 %
201811146 %1.1.2018
201911816 %1.1.2019
202012526 %1.1.2020

 

 

*Poznámka: priemer je vypočítaný z platu pedagogických pracovníkov škôl a školských zariadení vrátane riaditeľov a bez materských škôl. ZDROJ – IVP, SME, GRAF – SME/MM

 

 

 

Správa TASR

Bratislava 15. apríla (TASR) ? Deklarované navýšenie prostriedkov pre školstvo v Programovom vyhlásení vlády SR (PVV) je nevyhnutným minimom. Po dnešnom stretnutí s predstaviteľmi školských odborov to pred novinármi uviedol minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).
Minister povedal, že rezort chce čo najrýchlejšie začať s reformami a svojou aktivitou presvedčiť verejnosť, že dokáže realizovať koncepciu v PVV a že naplnenie cieľov si zaslúži ďalšie financie. “Školstvo je obrovská loď, ktorú natočiť správnym smerom a pohnúť s ňou bude ťažké, no nechceme, aby ostala Titanikom,” povedal. V priebehu mesiaca chce preto predložiť rozpracované tézy, ktoré sa dajú uskutočniť do konca roka. “To, čo sa dá urobiť rýchlo, urobíme rýchlo,” vyhlásil. Minister očakáva, že na realizácii reforiem v školstve bude pracovať rezort s odborármi i s odborníkmi, ktorým
na školstve záleží. “Všetci majú dvere otvorené, úlohy sú náročné, preto si
budú vyžadovať, aby sme pri ich naplnení spojili sily,” upozornil.
Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) Pavel Ondek po stretnutí zopakoval nespokojnosť s finančným ohodnotením pracovníkov v školstve i finančným krytím potrebných reforiem. Skonštatoval, že cíti ministrovu podporu. “Minister neprejavil negatívne stanovisko ani v prípade ohláseného protestu, ktorý organizujeme v utorok (19.4.) v Bratislave, dokonca mám pocit, že chápe to, že je aj takto potrebné dať vláde najavo nespokojnosť,” uviedol Ondek.
Šéf školských odborov vyhlásil, že platia požiadavky, ktoré rátajú s 25-percentným navýšením platov od roku 2017 a s desaťpercentným navyšovaním v ďalších rokoch aktuálneho volebného obdobia. “Sme ale pripravení rokovať o týchto požiadavkách,” povedal, pričom skritizoval práve to, že s odbormi nikto okrem ministra školstva ohľadom percenta navýšenia platov nerokoval.
Ondek potvrdil záujem o bratislavský protest učiteľov v utorok 19. apríla. “Máme informácie, že sa protestu zúčastní 10.000 členov školských odborov, no dostali sme informácie aj o tom, že sa protesty budú konať aj v okresných mestách,” uviedol

 

Vážení kolegovia – predsedovia základných organizácií OZ PŠaV na Slovensku, Združenie stredného školstva, 

 

srdečne vás pozdravujem a oznamujem:    PROTESTUJEME!!!!!!

 

Ako už viete z médií, stretnutie signatárov “Deklarácie zo dňa 17. 2. 2016” za účasti ministra školstva pána Plavčana a poradcu ministra pána Mederlyho v Bratislave 14. 4. 2016 neprinieslo žiadny pozitívny posun k naplneniu dlhoročných opodstatnených požiadaviek zamestnancov školstva na lepšie financovanie a odmeňovanie v rezorte. Preto sme sa rozhodli jednotne spolu so všetkými signatármi za regionálne a vysoké školstvo a tiež vedu upozorniť vládu SR na nespokojnosť s týmto stavom.

 

Keďže Programové vyhlásenie vlády  bude v pondelok 18. 4. predmetom rokovania jednotlivých výborov NR SR, rozhodli sme sa náš protest a nespokojnosť verejne prejaviť v utorok 19. 4. t. r. na verejnom zhromaždení pred Úradom vlády SR a následným pochodom pred parlament. Našim cieľom je, aby vláda ešte zmenila konkrétne čísla na také, ktoré nás uspokoja a výrazne zvýšia sociálne postavenie zamestnancov školstva.

 

Uvedomujeme si krkolomnosť termínu – ale musíme urobiť všetko preto, aby účasť členov a zamestnancov bola   m a x i m á l n a  a   adekvátna našim požiadavkám!

Očakávame protest niekoľko tisíc zamestnancov. Keďže sme už podobný protest zabezpečovali v roku 2011, je potrebné z vašej strany urobiť:

 

  1. oboznámiť riaditeľov škôl, školských zariadení so situáciou a požiadať ich o podporu a ústretovosť,umožnenie  informovať zamestnancov o akcii a tiež o uvoľnenie zamestnancov na protest /účastníci v rámci dovolenky, čerpania náhradného voľna a členovia výboru základnej organizácie na výkon verejnej funkcie ospravedlnená neprítomnosť s náhradou mzdy/

 

  1. osloviť kolektív zamestnancov školy, školského zariadenia – oboznámiť ich so situáciou a získať zoznam účastníkov protestu

 

  1. Rada ZO OZ zabezpečí v spolupráci s vybranými predsedami ZO a členmi výboru Rady ZO autobusy, ktoré pôjdu z jednotlivých miest a budú pristavené len na jednom mieste – presné miesta a časy vám oznámime v priebehu dnešného dňa

 

  1. účastníci v autobusoch podpíšu prezenčné listiny a bude im poskytnutý príspevok na občerstvenie á 5,- Eur

 

  1. prosíme účastníkov priniesť si na protest: zvonce, rapkáče, píšťalky, transparenty – iniciatíva a tvorivosť je   v í t a n á !!!!

 

 

 

Vážení predsedovia základných organizácií,

 

predseda zväzu a vedenie zväzu očakáva tisícky účastníkov. Potrebujeme teraz vašu podporu, inak sa nám nepodarí presadiť konečne výrazne lepšie odmeňovanie pedagogických, odborných i nepedagogických zamestnancov v školstve. Stále trváme na raste platov tak, ako je uvedené v “Deklarácii”, ale sme stále pripravení rokovať. Zatiaľ nás prijal a rokoval s nami len minister školstva, minister financií a predseda strany MOST-HÍD.  Avšak valorizácia platov tak, ako je uvedená v Programovom vyhlásení vlády / v prílohe/ je absolútne nedostatočná a je veľkým sklamaním. V prípade, že protestom neuspejeme, rozhodneme sa o ďalších krokoch samozrejme po prerokovaní s vami.

 

Prosíme, aby ste Vyhlásenie, List predsedu, ako aj obsah Programového vyhlásenia vlády zverejnili.

 

Prosíme tiež, aby ste nám do pondelka 18. 4. t. r. do 12:00 hodiny  nahlásili počty účastníkov za Vašu základnú organizáciu e mailom alebo na mobily: 0905 759 365, 0917 756 955 – ďakujeme.

 

Ďakujeme za pomoc a podporu. Stretneme sa osobne v utorok 19. 4. 2016 pred Úradom vlády SR.

 

 

S úctou Ing. Iveta Majerová, predsedníčka Rady ZO OZ

 

Príloha: Programové vyhlásenie vlády SR – vybrané časti:

Školská politika

Vzdelanosť občanov Slovenskej republiky, ktorú má zabezpečovať v prvom rade kvalitné školstvo, je základným a nevyhnutným predpokladom jej dlhodobej existencie a prosperity. Preto je rozvoj školstva jednou z najvyšších priorít vlády v nadchádzajúcom volebnom období.

Spoločnosť očakáva, že absolventi škôl budú pripravení nielen úspešne vstúpiť na trh práce a byť ekonomicky aktívni, ale aj zmysluplne prežiť svoj život, plniť svoje osobné a rodinné ciele a spoluvytvárať prosperujúcu a tolerantnú krajinu.

Väčšina európskych krajín vrátane našich susedov v posledných desaťročiach naštartovala globálnu súťaž vo vzdelávaní, pretože si uvedomili, že úroveň školstva determinuje ich ekonomickú a politickú silu v budúcnosti. Podľa analýz OECD Slovensko na tento trend zatiaľ nezareagovalo a v mnohých ukazovateľoch sa prepadávame na koniec európskeho rebríčka. Medzi kľúčové oblasti, kde slovenské školstvo potrebuje pridať, patria výsledky v čitateľskej a matematickej gramotnosti, atraktivita učiteľského povolania a schopnosť vzdelávať deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Vláda preto konštatuje, že súčasný stav slovenského školstva, a to tak regionálneho, ako aj vysokého, považuje za veľkú výzvu. Zlepšenie tohto stavu si vyžaduje zásadné vnútorné aj vonkajšie systémové zmeny a vláda je odhodlaná ich pripraviť a začať neodkladne uskutočňovať. Návrh týchto zmien sformuluje vláda do konca roku 2016 v Národnom programe rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý bude obsahovať aj  dlhodobú koncepciu obsahu výchovy a vzdelávania a bude pokrývať v 10-ročnom výhľade dlhodobé zámery a ciele SR v oblasti výchovy a vzdelávania od predprimárneho vzdelávania, cez primárne, sekundárne, až po vysokoškolské vzdelávanie, ako aj ďalšie vzdelávanie s cieľom osobného rozvoja a získania relevantných vedomostí a zručností potrebných pre úspešné uplatnenie absolventov na trhu práce. Návrh národného programu bude vychádzať aj zo Správy o stave školstva, ktorú NR SR prerokovala v roku 2013. Vláda ho predloží na verejnú diskusiu a po jeho prijatí bude každoročne uskutočňovať odpočet jeho plnenia a v prípade potreby ho aktualizovať na základe novozískaných údajov a poznatkov.

Vláda zabezpečí výrazné zvýšenie verejnej investície do školstva, spojené so zásadnými vnútornými zmenami systému školstva. Zvýšenie zdrojov do školstva je o to naliehavejšie, že doterajší stav, ako to opakovane zdôrazňujú aj významné medzinárodné inštitúcie ako napríklad OECD alebo Európska komisia, vykazuje z hľadiska medzinárodných porovnaní jednoznačne črty nedostatočného financovania. Nedostatočné financovanie sa v prvom rade prejavuje v  nízkom platovom ohodnotení učiteľov, a to nielen v porovnaní s inými krajinami, ale aj vo vzťahu k iným vysokoškolsky vzdelaným občanom Slovenskej republiky. Táto skutočnosť má priamy a prioritný negatívny dopad na kvalitu školstva.

Preto je vláda rozhodnutá spojiť realizáciu zásadných vnútorných zmien s pravidelným medziročným zvyšovaním verejných zdrojov do výchovy a vzdelávania tak, aby celkový objem zvýšenia za volebné obdobie dosiahol 2 mld. €  a aby úroveň verejných zdrojov, vkladaná ročne do školstva, na konci volebného obdobia v roku 2020 bola porovnateľná s priemerom krajín EÚ.

Pre riadenie školstva sú nevyhnutné odborné kapacity schopné pripraviť politiky a metodicky podporovať ich implementáciu. Vláda preto podporí rozvoj odborných kapacít pre tvorbu vzdelávacích politík založených na faktoch a prenose najlepšej zahraničnej praxe do podmienok SR.

Navrhované riešenia v regionálnom a vysokom školstve sú vzájomne previazané so zvýšením kvality a výkonnosti výchovného a vzdelávacieho systému Slovenskej republiky majúceho vplyv na prípravu absolventov pre potreby spoločnosti v súčasnosti a v budúcnosti a ich osobného rastu.

 

Regionálne školstvo

Strategickým cieľom vlády je efektívne fungujúce regionálne školstvo poskytujúce kvalitnú výchovu a vzdelávanie, reagujúce na aktuálne i očakávané potreby jednotlivca a spoločnosti, a osobitne na potreby hospodárskej praxe, dostupné pre všetky vrstvy spoločnosti, poskytujúce deťom a žiakom radosť zo získavania vedomostí a ich osobného rastu, ako i základ zdravého životného štýlu, a zabezpečujúce učiteľom postavenie a ohodnotenie zodpovedajúce mimoriadnemu významu ich práce.

Vláda sa v úsilí o nasmerovanie regionálneho školstva k tomuto strategickému cieľu sústredí na realizáciu opatrení zabezpečujúcich napĺňanie všetkých jeho zložiek. Neoddeliteľnou súčasťou týchto opatrení bude poskytnutie dostatočných finančných zdrojov na ich realizáciu s podmienkou ich efektívneho využívania.

Vláda si uvedomuje, že základom pre všetky potrebné zmeny v regionálnom školstve sú v prvom rade kvalitní učitelia. Vláda preto:

–          vytvorí predpoklady na zvýšenie atraktívnosti povolania učiteľa prostredníctvom jeho finančného ocenenia, vhodného pracovného prostredia a podpory zvyšovania kvality jeho práce; zvyšovanie finančného ocenenia sa bude realizovať u všetkých kategórií pedagogických a odborných zamestnancov s osobitným dôrazom na začínajúcich učiteľov;

–          vykoná legislatívne úpravy tak, aby sa platová tarifa pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov od 1.9.2016 a následne, za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, počínajúc dňom 1.1.2018 každoročne zvýšila priemerne o 6 %, na čo zabezpečí primerané zvýšenie finančných prostriedkov;

–          pripraví legislatívne zmeny v systéme kontinuálneho vzdelávania, kreditovom systéme, kariérovom systéme a vykonávaní atestácií vo väzbe na profesijné štandardy pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva.

 

Na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania vláda:

–          príjme opatrenia na garantovanie vysokých štandardov uchádzačov o pedagogické štúdium a jeho absolventov a významného skvalitnenia ich prípravy na učiteľské povolanie na stredných a vysokých školách, aby sa učiteľmi mohli stať len talentovaní a pre prax pripravení ľudia;

–          bude smerovať výchovno-vzdelávaciu činnosť k rozvíjaniu inovatívnosti, tvorivému experimentovaniu, podnikavosti a zároveň k morálnemu správaniu sa a rešpektovaniu iných;

–          podporí, osobitne na gymnáziách, zvýšenie dôrazu na posilnenie analytického, kritického a hodnotového myslenia žiakov s cieľom vytvoriť podmienky pre ich úspešné štúdium na vysokej škole;

–          postupne zavedie vo všetkých vzdelávacích programoch model, v ktorom bude definovaný základný obsahový a výkonový štandard, a zároveň sa podstatne zväčší priestor pre školy a pedagogických zamestnancov na doplnenie učiva podľa individuálnych podmienok, predpokladov a možností dieťaťa a žiaka. Tým sa umožní každému dieťaťu a žiakovi zažiť radosť z úspechu pri zvládnutí základného učiva, a zároveň naplní potenciál pre rozvíjanie jeho individuálnych  predpokladov a na  osobnostný rast;

–          zabezpečí priebežnú aktualizáciu štátnych vzdelávacích programov, akceptáciu dobrých výsledkov experimentálne overených alternatívnych vzdelávacích programov, prepojenie vzdelávacích programov s praxou a neustále inovovanie učebných zdrojov a vypracovanie modelových vzdelávacích programov pre školy, ktoré ich budú potrebovať;

–          vypracuje indikátory kvality jednoducho aplikovateľné v školskej praxi, inovuje a rozšíri objektívne kritériá hodnotenia žiakov pri prechode na vyšší stupeň vzdelávania a vypracuje tiež model autoevalvácie škôl na základe oblastí a indikátorov kvality a prepojí ich s externou evalváciou;

–          zefektívni proces zabezpečovania učebníc a ďalších učebných zdrojov vrátane verejných licencií a postupne umožní školám výber z viacerých druhov učebníc;

–          zlepší podmienky pre tvorbu digitálneho vzdelávacieho obsahu a jeho využívanie vo výchovno-vzdelávacej činnosti, podporí rozvíjanie digitálnych zručností detí, žiakov a aj pedagogických zamestnancov, vytvorí centrálny archív digitálneho vzdelávacieho obsahu a zabezpečí školám prístup k nemu;

–          vytvorí v nadväznosti na povinné materiálno technické a priestorové zabezpečenie výchovno-vzdelávacej činnosti predpoklady na zníženie modernizačného dlhu.

 

Na zlepšenie situácie v oblasti riadenia a efektívneho fungovania regionálneho školstva a jeho financovania vláda:

–          zabezpečí systémovú a pravidelnú spoluprácu so zástupcami zainteresovaných aktérov v oblasti výchovy a vzdelávania, osobitne pri tvorbe koncepčných a strategických materiálov;

–          komplexne prehodnotí školskú legislatívu s cieľom jej zjednodušenia a redukcie jej rozsahu; zadefinuje obsah právnej identity školy s jej ukotvením naprieč legislatívou;

–          uskutoční v priebehu roku 2016 diskusiu o prehodnotení presunu časti kompetencií štátnej správy v oblasti riadenia a financovania regionálneho školstva z MŠVVaŠ SR na MV SR, uskutočneného v roku 2013;

–          vytvorí systém odborného a metodického riadenia miest a obcí v oblasti preneseného výkonu štátnej správy v školstve vrátane podmienok na systematické vzdelávanie zamestnancov územnej samosprávy plniacich úlohy štátnej správy;

–          zabezpečí implementáciu a priebežné skvalitňovanie rezortného informačného systému zahŕňajúceho všetky údaje potrebné pre efektívne riadenie regionálneho školstva;

–          posilní decentralizáciu školstva v oblasti rozhodovania riaditeľov škôl o obsahu, metódach a formách, akými budú plniť stanovené ciele vzdelávania;

–          prijme opatrenia na posilnenie manažmentu školy a jeho administratívne a odborné zázemie tak, aby škola mohla kvalitne plniť svoje úlohy a fungovala ako dobre spravovaná organizácia;

–          pripraví nový zákon o financovaní škôl a školských zariadení, ktorý bude riešiť komplexne problematiku financovania škôl a školských zariadení v oblasti prenesených kompetencií a originálnych kompetencií s cieľom zvýšiť jeho efektívnosť, rozšíriť transparentnosť na všetky poskytované finančné prostriedky, podporiť zvyšovanie kvality vzdelávania a umožniť grantovú podporu inovatívnych projektov škôl a pedagogických zamestnancov;

–          podporí efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov v regionálnom školstve postupnou optimalizáciou siete škôl a školských zariadení s dôrazom najmä na druhý stupeň základných škôl a stredné školy, ako aj so zohľadnením potrieb jednotlivých regiónov;

–          zachová normatívny spôsob financovania škôl a na základe analýzy posúdi možnosť jeho doplnenia o nové prvky, ktoré zvýšia efektívnosť financovania škôl, ako sú napríklad zohľadnenie nevyhnutného počtu tried v škole, ich naplnenosť, dĺžka praxe pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov a pri určovaní normatívu prihliadanie na reálne náklady na výchovno-vzdelávaciu činnosť;

–          príjme legislatívne a technické opatrenia na systematické znižovanie administratívnej záťaže škôl; osobitnú pozornosť v tejto oblasti bude venovať znižovaniu administratívnej záťaže spojenej so spracovaním niektorých druhov nenormatívnych výdavkov;

 

V oblasti zabezpečenia plnenia aktuálnych a očakávaných potrieb spoločnosti a hospodárskej praxe vláda:

–          zabezpečí ďalšie skvalitnenie systému duálneho vzdelávania, v rámci neho podporí proces špecializácie stredných odborných škôl v systéme odborného vzdelávania a prípravy;

–          zabezpečí realizáciu efektívnej kariérovej výchovy a kariérového poradenstva v základných školách a stredných školách na zosúladenie individuálnych potrieb a záujmov žiakov s potrebami spoločnosti;

–          podporí rast post-sekundárneho odborného vzdelávania a prípravy prostredníctvom vytvárania profesijne orientovaných programov pre vyššie odborné vzdelanie;

–          nastaví podporné mechanizmy pre vstup malých a stredných podnikov do systému duálneho vzdelávania;

–          rozšíri možnosti vstupu zamestnávateľov do počiatočného a ďalšieho profesijného vzdelávania učiteľov odborných predmetov a majstrov odbornej výchovy podporou ich umiestnenia na stáže vo firmách.

V rámci zabezpečenia dostupnosti ku kvalitnej výchove a vzdelávaniu pre všetky vrstvy spoločnosti vláda:

–          vytvorí postupne podmienky na to, aby sa Slovenská republika priblížila čo najviac k 100 % zaškolenosti detí v materských školách od štyroch rokov veku;

–          naďalej bude vytvárať podmienky pre rozširovanie kapacít materských škôl rozmanitými formami rešpektujúcimi možnosti zriaďovateľov, vytvorí lepšie možnosti prístupu detí ku kvalitnému predprimárnemu vzdelávaniu aj odstránením finančných bariér pre deti z rodín s nízkym príjmom;

–          bude venovať osobitnú pozornosť predprimárnemu vzdelávaniu detí v materských školách od troch rokov veku v oblastiach s vysokou mierou nezamestnanosti a v ohrozených a vylúčených komunitách;

–          sústredí sa na rozvíjanie inkluzívneho vzdelávania vo všetkých školách ako efektívneho nástroja na odstraňovania sociálneho vylúčenia vrátane vytvorenia potrebných materiálno-technických podmienok na zabezpečenie naplnenia potrieb detí a žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami;

–          podporí opatrenia vrátane optimalizácie štruktúry zamestnancov s cieľom umožniť zvýšenie počtu odborných zamestnancov v školách, najmä asistentov učiteľa, sociálnych pedagógov, školských psychológov a špeciálnych pedagógov;

–          zabezpečí nástroje na  skvalitnenie  činnosti školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie, posilnenie ich personálnych kapacít a zabezpečenie vhodných testovacích nástrojov určených k správnej diagnostike špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb detí a žiakov vrátane špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb žiakov vyplývajúcich z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí;

–          postupne odstráni dvojzmennú prevádzku v základných školách najmä v lokalitách s vysokou koncentráciou marginalizovaných rómskych komunít.

Vláda zabezpečí posilnenie výchovy detí a žiakov k zdravému životnému štýlu najmä:

–          podporou telesnej výchovy a športu a iných žiaducich voľnočasových aktivít detí a žiakov;

–          podporou zamerania obsahu výchovno-vzdelávacej činnosti smerom k zdravému životnému štýlu;

–          vytvorením finančných a legislatívnych podmienok na podporu využívania priestorov škôl na pohybové, umelecké a iné tvorivé aktivity aj v čase mimo vyučovania.

Vláda podporí vzdelávanie žiakov základných škôl v materinskom jazyku, a to aj rozšírením podmienok poskytovania príspevku na dopravné, ak v obci nie je zriadená základná škola s príslušným vyučovacím jazykom.

Vláda tiež zvýši pozornosť v oblasti zabezpečenia výučby smerujúcej k efektívnej a cielenej prevencii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie, zabezpečí posilnenie občianskej výchovy proti extrémizmu a totalitným režimom. Podporí projekty a aktivity  škôl zamerané na rozvoj hodnotového a právneho povedomia detí a žiakov vedúce k eliminácii rizikového správania, delikvencie a kriminality, záškoláctva, šikanovania a bezpečného používania internetu. Posilní hodnotové vzdelávanie u žiakov a ich vedenie k ideálom slobody, ľudskosti a uvedomelého občianstva, a to tak v rámci formálneho, ako aj neformálneho vzdelávania.

Vysoké školstvo

Strategickým cieľom vlády je efektívne fungujúce vysoké školstvo ako stála súčasť európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a európskeho výskumného priestoru, poskytujúce vysokoškolské vzdelávanie s kvalitou zodpovedajúcou medzinárodným štandardom, dostupné pre všetkých občanov, ktorí oň prejavia záujem a preukážu predpoklady na jeho úspešné absolvovanie. Vysoké školstvo musí zároveň byť jadrom výskumného potenciálu Slovenska v oblasti základného výskumu a v oblasti aplikovaného výskumu a vývoja a hybnou silou rozvoja spoločnosti a regiónov Slovenska.

Tak ako u regionálneho školstva, aj v prípade vysokého školstva sa vláda sústredí na realizáciu opatrení zabezpečujúcich napĺňanie všetkých zložiek stanoveného strategického cieľa a na poskytnutie dostatočných finančných zdrojov na ich realizáciu s podmienkou ich efektívneho využívania.

Pre upevnenie zakotvenia slovenského vysokého školstva v európskom priestore vysokoškolského vzdelávania a v európskom výskumnom priestore vláda:

–          bude presadzovať uplatňovanie princípov, na ktorých sú tieto priestory vybudované, vo všetkých oblastiach slovenského vysokého školstva;

–          bude trvalo rešpektovať a podporovať uplatňovanie autonómie vysokých škôl a zároveň od nich očakávať a vyžadovať pôsobenie v súlade s ich zodpovednosťou voči spoločnosti;

–          bude osobitne podporovať implementáciu princípu vysokoškolského vzdelávania orientovaného na potreby študenta, ktoré mu umožní profilovať sa podľa svojich predstáv a získať zo štúdia maximum pre svoju budúcnosť;

–          podporí zvyšovanie otvorenosti vysokoškolského systému odstraňovaním prekážok v zamestnávaní odborníkov zo zahraničia a odborníkov z praxe;

–          podporí rozširovanie uskutočňovania študijných programov v cudzích jazykoch;

–          podporí odstraňovanie bariér uskutočňovania medziodborových študijných programov a spoločných študijných programov medzi domácimi a so zahraničnými vysokými školami;

–          podporí zvyšovania obojsmernej mobility študentov a pracovníkov vysokých škôl medzi Slovenskom a zahraničím;

–          otvorí verejnú diskusiu o vhodnej štruktúre absolventov vysokých škôl a nástrojoch na jej dosiahnutie.

Na zabezpečenie zvýšenia kvality vysokoškolského vzdelávania vláda:

–          vytvorí podmienky pre zvýšenie finančného ocenenia vysokoškolských učiteľov ako najdôležitejšieho faktora pre zabezpečenie kvality;

–          vykoná legislatívne úpravy tak, aby sa platová tarifa vysokoškolských učiteľov od 1.9.2016 a následne počínajúc dňom 1.1.2018 každoročne zvýšila v priemere o 6 %, na čo zabezpečí primerané zvýšenie finančných prostriedkov;

–          presadí podstatnú úpravu v oblasti akreditácie, založenú na dôslednej implementácii európskych štandardov a odporúčaní so základným dôrazom na vnútorné systémy zabezpečenia kvality, poskytujúce aj dostatočné a objektívne informácie o výsledkoch vzdelávania a o úspešnosti absolventov; prijaté zmeny budú eliminovať poskytovanie vysokoškolského vzdelávania s nedostatočnou úrovňou kvality;

–          zasadí sa o zabezpečenie úplnej transparentnosti a verejnej kontroly akreditačného procesu, postupný prechod od akreditácie študijných programov k akreditácii v študijných odboroch, resp. k inštitucionálnej akreditácii, zníženie administratívnej náročnosti akreditačného procesu a stanovenie jeho podmienok vopred;

–          pokladá za nevyhnutnú súčasť zmien v oblasti akreditácie inštitucionálnu reformu Akreditačnej komisie a vytvorenie podmienok, aby sa urýchlene mohla stať riadnym členom Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vo vysokom školstve (ENQA) a byť tak zaradená do Európskeho registra pre zabezpečovanie kvality vo vysokom školstve (EQAR);

–          podporí systematickú revíziu sústavy študijných odborov tak, aby opisy študijných odborov zohľadňovali najnovšie poznatky a vývojové trendy v príslušnej oblasti poznania a vychádzali z konceptu zameraného na výsledky vzdelávania, prepojenosti na požiadavky praxe a národný kvalifikačný rámec, do ktorého tvorby budú zapojené aj profesijné komory a potenciálni zamestnávatelia;

–          odporučí vysokým školám vypracovať profily absolventov strednej školy, obsahujúcich odborné a osobnostné predpoklady pre štúdium v jednotlivých  študijných odboroch.

V oblasti zlepšenia efektívnosti fungovania vysokých škôl vláda:

–          vytvorí na základe dôslednej analýzy súčasného stavu legislatívny priestor pre zmenu systému vnútorného riadenia verejných vysokých škôl, zameranú na primeranejšie nastavenie rovnováhy medzi kompetenciami a zodpovednosťou rektorov, správnych rád, akademických senátov, dekanov a akademických senátov fakúlt pri zachovaní princípu akademickej samosprávy;

–          upraví a stabilizuje systém rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu vysokým školám so zameraním sa na odstránenie jeho súčasných nedostatkov;

–          vykoná systémové opatrenia na zlepšenie podmienok a zvýšenia právnej istoty vysokých škôl pri využívaní finančných prostriedkov z fondov EÚ;

–          vychádzajúc z medzinárodných skúseností zavedie systém kalkulácie úplných nákladov činností verejných vysokých škôl s cieľom zabezpečiť vyššiu transparentnosť využívania zdrojov;

–          vytvorí legislatívny priestor na znižovanie administratívnej záťaže vrátane úprav procesu verejného obstarávania, zohľadňujúcich špecifiká vysokoškolského prostredia a obstarávania tvorivých činností;

–          podporí rozvojové projekty zamerané na informatizáciu riadiacich procesov v oblasti vysokého školstva;

–          vytvorí finančnú schému na financovanie akútnych potrieb rekonštrukcií objektov vysokých škôl a ubytovacích zariadení s transparentnými kritériami;

–          zabezpečí vypracovanie analýzy súčasného nastavenia systému sociálnej podpory študentov s cieľom zvýšenia jeho adresnosti, zníženia administratívnej záťaže študentov a efektívnejšieho administratívneho zabezpečenia.

V oblasti zabezpečenia dostupnosti vysokoškolského vzdelávania vláda prijme opatrenia na podporu vysokoškolského štúdia študentov so špecifickými potrebami vrátane študentov z marginalizovaných skupín obyvateľstva; osobitne podporí vznik a rozvoj centier pomoci pre študentov so zdravotným postihnutím.

V oblasti vysokoškolskej vedy vláda:

–          zabezpečí ďalší rozvoj systému pre komplexné hodnotenie výskumu na vysokých školách založeného na prevzatí postupov dobrej praxe v medzinárodnom meradle a odstránenie nedostatkov súčasného systému, ktorý poskytuje skreslený obraz o úrovni vysokoškolského výskumu v jeho jednotlivých oblastiach v medzinárodnom porovnaní;

–          zabezpečí posilnenie motivačných finančných nástrojov na podporu výskumných aktivít vysokých škôl s výsledkami na medzinárodnej úrovni;

–          vytvorí transparentné nástroje na podporu výskumných aktivít vysokých škôl v oblastiach dôležitých z hľadiska rozvoja SR a jej regiónov;

–          cielene bude podporovať skvalitňovanie doktorandského štúdia ako najvyššieho nástroja na rozvoj ľudských zdrojov a vytvorí grantovú schému na získavanie post doktorandov, osobitne na excelentné pracoviská.

V oblasti pôsobenia vysokých škôl ako hybnej sily rozvoja spoločnosti a regiónov Slovenska vláda:

–          podporí motivačnými nástrojmi uskutočňovanie študijných programov, ktoré sú dôležité z pohľadu pracovného trhu, a o ktoré je v súčasnosti nízky záujem uchádzačov o štúdium;

–          bude iniciovať prípravu profesijne orientovaných študijných programov, do tvorby ktorých budú zapojené aj profesijné komory a potenciálni zamestnávatelia;

–          podporí spoluprácu vysokých škôl a praxe, a to aj s využitím transferu technológií, za účelom budúcej inovácie produktov, procesov, služieb a produkcie s vyššou pridanou hodnotou;

–          zabezpečí podporu činnosti vysokých škôl v oblastiach sociálnych a regionálnych  inovácií, pri účasti na tvorbe stratégií regionálneho rozvoja pri ich aktivitách prispievajúcich k riešeniu nezamestnanosti, pri zabezpečovaní prístupu k vzdelaniu znevýhodnených komunít a pri podpore malých a stredných podnikov;

–          podporí činnosť vysokých škôl pri podpore kultúry, vzdelanosti a chápania hodnôt v ich národnom, individuálnom i spoločenskom rozmere, ako aj pri podpore spoločenskej inklúzie a porozumenia;

–          podporí činnosť vysokých škôl ako jedného z hlavných poskytovateľov ďalšieho vzdelávania;

–          podporí spoluprácu vysokých škôl so súkromným sektorom.

Ďalšie vzdelávanie

Vláda v oblasti ďalšieho vzdelávania:

–          pripraví nový zákon o ďalšom vzdelávaní a uznávaní výsledkov ďalšieho vzdelávania, ktorý bude obsahovať systémové zmeny v oblasti ďalšieho vzdelávania zamerané na zvýšenie jeho kvality, ako i zvýšenie účasti dospelých na ďalšom vzdelávaní a možnosti získania kvalifikácie v ďalšom vzdelávaní;

–          vytvorí podmienky pre funkčný systém uznávania kvalifikácií;

–          podporí prostredie pre uznávanie výstupov neformálneho vzdelávania  a informálneho učenia sa prostredníctvom Národnej sústavy kvalifikácií vrátane úprav príslušnej legislatívy;

–          zabezpečí pravidelné sledovanie zmien a vývoja potrebných zručností pre 21. storočie  za účelom  lepšieho zacielenia vzdelávacích programov ďalšieho vzdelávania.

 

Šport a mládež

Vláda vytvorí prostredie, v ktorom bude šport vnímaný ako významná spoločenská činnosť, ktorá zvyšuje kvalitu života každého obyvateľa Slovenskej republiky. Vláda podporí šport na Slovensku tým, že:

–          zabezpečí systémovú, dlhodobú a transparentnú podporu štátnej športovej reprezentácie, vrcholového športu, športu detí a mládeže,  športu pre všetkých a športu zdravotne postihnutých športovcov;

–          vytvorí spravodlivý a motivačný systém, v ktorom bude na slovenský šport okrem zdrojov zo štátneho rozpočtu prispievať vo zvýšenej miere súkromný sektor; vláda bude preto okrem zdrojov štátneho rozpočtu hľadať nové zdroje financovania športu prostredníctvom aktivovania súkromných zdrojov;

–          zabezpečí užšie prepojenie voľnočasových športových aktivít na všetkých typoch škôl so športovou prípravou v športových kluboch;

–          podporí Národný program pre šport a ďalšie národné projekty, ktoré sa budú týkať telesnej kultúry a zdravého životného štýlu obyvateľov Slovenskej republiky;

–          zriadi Radu vlády Slovenskej republiky pre šport. V kompetencii Rady budú prierezové oblasti športu;

–          podporí výstavbu športovej infraštruktúry národného významu;

–          účelne podporí výstavbu Národného futbalového štadióna, ktorého súčasťou bude Národné športové centrum;

–          prijme jasné pravidlá systémového financovania športovej infraštruktúry národného významu. Po vykonaní pasportizácie športových zariadení vytvorí podmienky pre ich budovanie, prevádzkovanie a údržbu v súčinnosti s územnou samosprávou, športovými organizáciami a súkromným sektorom;

–          podporí kandidatúru a organizovanie vrcholových medzinárodných športových podujatí na Slovensku,  okrem iných MS v ľadovom hokeji v roku 2019, kandidatúru mesta Košice na usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF 2021 a pod.;

–          uskutoční projekt optimalizácie rezortných športových stredísk;

–          zriadi verejnoprávny Fond na podporu športu (podľa vzoru Fondu na podporu umenia) ako nástroj na centralizáciu zdrojov a kontrolu financovania športu na centrálnej úrovni (rezortné strediská, národné športové projekty vlády/ministerstva školstva, dotácie ministerstiev/vlády určené na športovú činnosť, príspevky na športový poukaz, stredné športové školy, odvody z lotérií a podobne).

 

Vláda bude presadzovať zlepšovanie podmienok pre kvalitný život mladých ľudí a rozvoj ich potenciálu,  bude vychádzať z partnerského prístupu k mladým ľuďom a bude podporovať zlepšenie ponuky výchovno-vzdelávacích príležitostí v čase mimo školského vyučovania. Vláda uznáva význam práce s mládežou a neformálneho vzdelávania pre hodnotový rast mladých ľudí, zvyšovanie ich osobnostných, sociálnych a pracovných zručností a obmedzovanie extrémizmu či myšlienok totalitných režimov v spoločnosti. V tejto oblasti oceňuje prínos organizácií občianskej spoločnosti, pre činnosť ktorých bude vytvárať primerané podmienky.

Vychádzajúc z uvedeného, vláda:

–          predloží nové znenie Zákona o podpore práce s mládežou, ktoré zosúladí ciele, legislatívne podmienky a pravidlá financovania výchovno-vzdelávacích aktivít v čase mimo vyučovania s potrebami mladých ľudí a spoločnosti;

–          podporí dialóg s regionálnou a miestnou samosprávou o strategickej podpore práce s mládežou;

–          v rámci možností zvýši objem finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu na rozšírenie ponuky a zvýšenie kvality výchovy a vzdelávania v čase mimo vyučovania.

Rast platov nepedagogických zamestnancov, keďže tzv. základná tartifná tabuľka sa týka všetkých verejných rezortov a tiež štátna služba je uvedené v časti  štátna a verejná služba nasledovne:

 

Zvýši nezávislosť štátnej služby, a to určením hranice medzi politickými a nepolitickými funkciami. Vláda vníma odpolitizovanie štátnej služby ako dôležitý prvok, ktorý má významný vplyv aj na motiváciu štátnych zamestnancov zotrvať v štátnej službe, pre potrebu kontinuálneho odborného a profesionálneho rastu,  podporu kariérneho rastu a kariérneho postupu, s čím súvisí aj potreba zmeny súčasného nastavenia odmeňovania v štátnej službe a jeho previazanie na služobné hodnotenie štátnych zamestnancov. Vláda príjme opatrenia v oblasti odmeňovania v štátnej a verejnej službe tak, aby sa odstránili diskrepancie medzi minimálnou mzdou a nastavením minimálnej výšky tarifného platu.

 

Oblasť štátnej služby

Vláda vytvorí inštitucionálny a legislatívny rámec na zabezpečenie skvalitnenia riadenia ľudského kapitálu v štátnej službe za účelom profesionalizácie štátnej správy a vymedzenia politických nominácií.

Vláda zrealizuje v oblasti riadenia ľudského kapitálu v štátnej  správe také zmeny, ktoré vytvoria podmienky  pre profesionálnu,  politicky neutrálnu  a  stabilnú štátnu službu. Vláda má na zreteli, že správanie, konanie a rozhodovanie štátnych zamestnancov musí byť v súlade s presadzovaním verejného záujmu, a podporí integritu v štátnej službe. Vláda vytvorí podmienky na definovanie profesionálneho správania štátnych zamestnancov prostredníctvom vypracovania „Kódexu správania sa“ , ktorý upraví povinnosti a práva štátneho zamestnanca za účelom chránenia záujmov štátu, ako aj samotných štátnych zamestnancov.

 

Oblasť verejnej služby

Vláda  navrhne zmeniť  systém odmeňovania zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme za účelom zefektívnenia systému, zohľadnenia a podpory kariérneho rastu a kariérneho postupu a prijme opatrenia v oblasti odmeňovania v štátnej a verejnej službe tak, aby sa odstránili rozdiely medzi minimálnou mzdou a minimálnymi tarifnými platmi.

 

 

Dobrý deň vážení predsedovia ZO OZ,

 

v uplynulom týždni rokovala Rada odborového zväzu. Členovia Rady prijali po diskusii s pánom ministrom Plavčanom Vyhlásenie. Našim zámerom je dosiahnuť, aby v Programovom vyhlásení vlády SR boli konkrétne záväzky na riešenie pálčivých problémov rezortu /vypracovanie dlhodobej stratégie, lepšie financovanie, zvýšenie platov pedagogických, odborných i nepedagogických zamestnancov a i. – obsiahnuté v Deklarácii z 17. 2. 2016/  Vyhlásenie Vám v plnom znení prikladáme:

 

Vyhlásenie Rady OZ PŠaV na Slovensku k prijatiu Programového vyhlásenia vlády SR

 

Vyhlásenie Rady OZ PŠaV na Slovensku k prijatiu Programového vyhlásenia vlády SR

Rada OZ PŠaV na Slovensku na svojom zasadnutí prijala nasledovné vyhlásenie:

a/ trvá na splnení požiadaviek vyplývajúcich z Deklarácie OZ PŠaV na Slovensku a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy v SR zo dňa 17. 2. 2016 a ich zapracovaní do Programového vyhlásenia vlády,

b/ konštatuje, že vedenie OZ PŠaV na Slovensku je pripravené rokovať s politickými stranami,

c/upozorňuje, že v prípade nesplnenia bodu a/  vzhľadom na štrajkovú pohotovosť je OZPŠaV na Slovensku pripravený organizovať protestné aktivity vrátane pokračovania štrajku,

d/ vyzýva signatárov Deklarácie na jednotu a podporu protestných aktivít organizovaných OZ PŠaV na Slovensku.

T: po prijatí Programového vyhlásenia vlády vládou SR

 

V Bratislave 7. apríla 2016

 

Zväz písomne vyzval politické strany na opätovné rokovania ešte pred prijatím PVV. Zatiaľ reagoval na výzvu predseda strany MOST-HÍD:

Dobrý deň vážení predsedovia základných organizácií,

dnes o svojom Programovom vyhlásení rokuje vláda SR. V tejto súvislosti a v snahe presadiť požiadavky „školákov“ uvedené v Deklarácii z 17. februára t. r. sme rokovali u pána ministra Plavčana – viď príloha.

Zajtra o 10.00 hodine sa na zväze uskutoční stretnutie signatárov Deklarácie a rozhodneme o ďalších krokoch na podporu našich požiadaviek. O výsledku vás budeme obratom informovať.

Príloha

S úctou Ing. Iveta Majerová, predsedníčka Rady ZO OZ ZSŠ BB, TN, ZA

Rokovanie s Bélom Bugárom pred schválením programového vyhlásenia vlády SR

 

Dňa 8. apríla 2014 sa vedenie zväzu v zložení predseda Pavel Ondek, podpredsedníčka Iveta Majerová, podpredseda Miroslav Habán a vedúci úradu zväzu Juraj Stodolovský stretli na rokovaní s predsedom politickej strany Most-Híd Bélom Bugárom. Béla Bugár tak ako prvý reagoval na žiadosť o stretnutie, ktorú predseda zväzu Pavel Ondek odoslal všetkým predsedom koaličných politických strán v súvislosti s prípravou programového vyhlásenia vlády SR.

Účastníci stretnutia diskutovali najmä o návrhoch do programovom vyhlásení vlády SR v oblasti školstva, ktoré vychádzajú z nedávnej Deklarácie OZ PŠaV a partnerských reprezentácií a zo Správy o systémových zmenách. Zároveň sa vzájomne informovali o najvážnejších problémoch v regionálnom a vysokom školstve a o možnostiach na ich systémové riešenie. Zástupcovia zväzu tiež tlmočili pánovi Bugárovi včerajšie vyhlásenie rady OZ PŠaV na Slovensku a potrebu prioritného prístupu k riešeniu situácie v školstve http://www.ozpsav.sk/sk/Aktuality/Oznamy/Vyhlasenie-Rady-OZ-PSaV-na-Slovensku-k-prijatiu-Programoveho-vyhlasenia-vlady-SR.alej

Béla Bugár okrem iného spomenul, že pre vytvorenie dlhodobej koncepcie rozvoja školstva je potrebné dohodnúť sa na najdôležitejších bodoch aj s opozičnými stranami tak, aby bola táto koncepcia rešpektovaná celým politickým spektrom aj v dlhodobom časovom horizonte. Zároveň informoval zástupcov zväzu, že sa bude snažiť aj o presadenie zvýšenia financií pre oblasť regionálneho aj vysokého školstva do programového vyhlásenia vlády SR.

 

Zajtra – t. j. v utorok 12. apríla sa vedenie zväzu opätovne zúčastní na pracovnom stretnutí s pánom ministrom Plavčanom. Držte nám palce! O vývoji situácie vás budeme priebežne informovať. Zatiaľ rokujeme, ale v prípade potreby sme pripravení aj na nátlakové akcie. Samozrejme s vašou podporou. S úctou Ing. Iveta Majerová, predsedníčka Rady ZO OZ BB, TN,ZA

Rekreácie a dotácie na rekreácie.

http://www.ozpsav.sk/sk/Rekreacie.alej

 

Dobrý deň vážení predsedovia základných organizácií,

 

v stredu 17. 2. T. r. sa predstavitelia zväzu a reprezentatívnych stavovských organizácií v školstve dohodli na obsahu Deklarácie, ktorá bude zaslaná všetkým politickým stranám kandidujúcim vo voľbách 5. 3. 2016 do NR SR. Cieľom Deklarácie je zjednotiť celé politické spektrum na Slovensku a dosiahnuť, aby vládne strany i strany, ktoré budú v NR SR po voľbách začali reálne riešiť neutešenú a dlhé roky neriešenú situáciu v regionálnom i vysokom školstve a vede.  Obsah Deklarácie Vám posielame a priebežne Vás budeme informovať o vývoji situácie. S pozdravom Ing. Iveta Majerová, predsedníčka Rady ZO OZ

Deklarácia

Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku

a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve

na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy

v Slovenskej republike

Preambula

Deklarácia na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy v Slovenskej republike je odpoveďou na akútnu potrebu celospoločenskej zhody na systémových zmenách a riešeniach najvážnejších problémov vzdelávacieho systému v Slovenskej republike. Deklarácia vychádza z dlhodobo nedostatočného množstva finančných prostriedkov určených na zvyšovanie úrovne výchovy a vzdelávania na všetkých stupňoch škôl, na zabezpečenie primeraného a dôstojného sociálno-ekonomického postavenia všetkých zamestnancov školstva a na zlepšenie medzinárodnej konkurencieschopnosti v oblasti vedy a výskumu. Vzdelávanie patrí medzi najvýnosnejšie investície pre jednotlivca aj spoločnosť. Súčasná ekonomická situácia Slovenskej republiky dáva historickú príležitosť realizovať túto strategicky nevyhnutnú investíciu.

Signatári tejto deklarácie žiadajú všetky politické strany, kandidujúce vo voľbách do NR SR, verejne prijať záväzok uskutočniť dlhodobú strategickú investíciu do školstva v záujme úspešného spoločenského, hospodárskeho a kultúrneho rozvoja Slovenskej republiky. S týmto cieľom žiadame politické strany, aby pri tvorbe programového vyhlásenia vlády, pri každoročnom schvaľovaní štátneho rozpočtu a pri budúcom legislatívnom procese presadili nasledujúce požiadavky:

  1. V oblasti regionálneho školstva v záujme zabezpečenia rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelaniu pre všetky deti:

1. V spolupráci s partnerskými reprezentatívnymi organizáciami vytvoriť a schváliť do konca roku 2016 Národnú stratégiu rozvoja školstva a vzdelávania, ktorá bude vychádzať zo Správy o stave školstva na Slovensku a o systémových krokoch na podporu jeho ďalšieho rozvoja. Národná stratégia bude reflektovať meniacu sa spoločenskú situáciu s víziou a výhľadom najmenej na desať rokov, ktorú by rešpektovalo celé politické spektrum relevantných strán pôsobiacich vo vláde SR a v Národnej rade SR.

2. Do konca roka 2017 previesť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení výlučne do pôsobnosti MŠVVŠ SR. Uskutočniť prechod financovania škôl a školských zariadení zo súčasného režimu financovania originálnych kompetencií do režimu financovania prenesených kompetencií prostredníctvom MŠVVŠ SR.

3. V súlade s metodikou a odporúčaniami OECD zabezpečiť finančné krytie skvalitnenia vzdelávania tak, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia porovnateľný s vyspelými štátmi EÚ, najmenej 6 %. Uplatnením postupových krokov vo štvorročnom volebnom období docieliť financovanie školstva so stanovením ročného zvýšenia najmenej o 0,5 % z HDP oproti predchádzajúcemu roku.

4. V súlade s metodikou a odporúčaniami OECD zabezpečiť výrazný nárast platov pedagogických a odborných zamestnancov tak, aby priemerný plat učiteľa do konca roka 2020 dosahoval minimálne 80% platov iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v národnom hospodárstve.

Vykonať legislatívne úpravy tak, aby sa platová tarifa pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov zaradených do jednotlivých platových tried a pracovných tried zvýšila od 1. 1. 2017 o 25% a v ďalších rokoch každoročne o 10%. Adekvátne tomu navýšiť mzdový normatív.

5.Do roku 2017 dosiahnuť primerané ohodnotenie nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení tak, aby sa tarifný plat v prvej platovej triede a prvom platovom stupni začínal každoročne aktualizovanou úrovňou minimálnej mzdy.

6. Zvýšiť započítateľnosť rokov praxe tak, aby bola v súlade s vekom odchodu do dôchodku.

7. Garantovať efektívny, spravodlivý a transparentný systém financovania regionálneho školstva.

8. Dofinancovať modernizačný dlh vzniknutý nerovnakým prístupom k čerpaniu štrukturálnej pomoci z EÚ. Vyrovnať rozdiely vo vybavenosti škôl modernou technológiou a didaktickými pomôckami.

  1. V oblasti vysokého školstva:

1. Pripraviť modernú dlhodobú koncepciu rozvoja vysokého školstva v Slovenskej republike, na ktorú bude nadväzovať legislatívna úprava zákona o vysokých školách vrátane systémových zmien. Tieto majú zahŕňať taktiež diferenciáciu vysokých škôl podľa ich poslania a rozvoj profesijne orientovaných študijných programov.

2. Zabezpečiť také finančné prostredie a systém hodnotenia kvality na vysokých školách, ktoré umožnia podporu najvyššej kvality vzdelávania a vedy. Podporovať medzinárodnú úroveň kvality vedy a výskumu v závislosti od špecifík jednotlivých oblastí výskumu.

3. Zabezpečiť finančné krytie skvalitnenia vzdelávania a vedy tak, aby podiel z HDP na školstvo bol do konca nastávajúceho volebného obdobia porovnateľný s vyspelými štátmi EÚ, minimálne 6 %. Uplatnením postupových krokov vo štvorročnom volebnom období docieliť financovanie školstva so stanovením minimálneho ročného zvýšenia o 0,5 % z HDP oproti predchádzajúcemu roku.

4. Financovanie verejných vysokých škôl z verejných zdrojov každoročne zvýšiť o 60 mil. € (okrem sociálnej podpory študentov a valorizácie miezd) tak, aby bola zabezpečená úroveň kvality vzdelávania a vedeckovýskumnej činnosti na verejných vysokých školách.

5. Dôsledne zabezpečiť systém na získavanie prostriedkov na podporu výskumu, vývoja a inovácií súťažným spôsobom.

6. Každoročne zvyšovať platy tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského učiteľa (odborného asistenta) dosiahol najmenej úroveň 1,7 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve, pričom tarifný plat bude predstavovať 1,6 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Proporcionálne zvýšiť tarifné platy ostatných kategórií vysokoškolských učiteľov a vedecko-výskumných zamestnancov. Legislatívnou zmenou ustanoviť osobitnú stupnicu platových taríf pre vysokoškolských učiteľov a vedecko-výskumných zamestnancov.

7. Dosiahnuť primerané ohodnotenie nepedagogických zamestnancov vysokých škôl a zamestnancov vo vede a výskume tak, aby sa tarifný plat v prvej platovej triede a prvom platovom stupni začínal každoročne aktualizovanou úrovňou minimálnej mzdy.

8. Výrazne finančne a spoločensky podporovať rozvoj doktorandského štúdia v súlade s odporúčaniami európskeho vysokoškolského priestoru.

9. Vyriešiť nespravodlivý dosah povinností vrátiť vynaložené finančné prostriedky z fondov EÚ pri nepreukázaní zodpovednosti za porušenie právnych noriem zo strany vysokých škôl ako prijímateľov.

10. Zvýšiť započítateľnosť rokov praxe tak, aby bola v súlade s vekom odchodu do dôchodku.

V Bratislave dňa 17. februára 2016

Signatári:

Reprezentatívne organizácie v regionálnom školstve:

Pavel Ondek, predseda

OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku                                                    ………………………………………….

Alena Petáková, prezidentka

Združenie základných škôl Slovenska                                                                  ………………………………………….

Félix Dömeny, prezident

Asociácia stredných odborných škôl Slovenska                                                 ………………………………………….

Pavol Sadloň, prezident

Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií SR                                                            ………………………………………….

Vladimír Crmoman, prezident

Slovenská komora učiteľov                                                                                      ………………………………………….

Saskia Repčíková, prezidentka

Asociácia súkromných škôl a školských zariadení                                              ………………………………………….

Ján Horecký, prezident

Združenie katolíckych škôl Slovenska                                                                     ………………………………………….

Anna Gondášová, predsedníčka

Asociácia Základných umeleckých škôl SR                                                           ………………………………………….

Ľubica Černá, prezidentka

Nezávislé kresťanské odbory Slovenska                                                               ………………………………………….

Júlia Lindtnerová, predsedníčka

Slovenská rada rodičovských združení                                                                    ………………………………………….

Alžbeta Štofková Dianovská, predsedníčka

Asociácia výchovných poradcov                                                                                ………………………………………….

 

Reprezentatívne organizácie na vysokých školách, v oblasti vedy a výskumu:

 

Pavel Ondek, predseda

OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku        ………………………………………….

Rudolf Kropil, prezident

Slovenská rektorská konferencia                               ………………………………………….

Martin Putala, predseda

Rada vysokých škôl                                                  ………………………………………….

Ján Tomáš, predseda

Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR                   ………………………………………….

Jana Šmelková, predsedníčka

Študentská rada vysokých škôl                                 ………………………………………….

Veronika Trstianska, predsedníčka

Asociácia doktorandov Slovenska                            ………………………………………….

Daniela Illéšová, predsedníčka
OZ pracovníkov Slovenskej akadémie vied                              ………………………………………….

 

Reakcia na vyhlásenia predstaviteľov ISU na adresu OZ PŠaV na Slovensku zo dňa 9. 2. 2016

 

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku zásadne nesúhlasí so znevažujúcimi a nepravdivými tvrdeniami niektorých predstaviteľov ISU na adresu OZ PŠaV na Slovensku a jeho predsedu. Tieto tvrdenia  sledujú ovplyvňovanie členov a navádzajú na nedôveru voči nášmu zväzu a jeho predstaviteľom. Toto považujeme za útok na slobodu odborovo sa organizovať a na právo každého človeka slobodne sa rozhodovať. Zväz odmieta nepravdivé, nekompetentné a neodborné vyjadrenia, ktoré poškodzujú jeho dobré meno.

Zdôrazňujeme, že náš zväz je jediný reprezentatívny sociálny partner, ktorý dosiahol a každoročne dosahuje zlepšenie pracovných a mzdových podmienok všetkých zamestnancov školstva. Preto sa nezapojí a nebude podporovať politické a divoké štrajky, za ktoré považuje aj štrajk organizovaný ISU. Ctíme si sociálnych partnerov a podpísanú kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa. Článok 6 bod 4 Európskej sociálnej charty garantuje zamestnancom právo  na kolektívne akcie v  prípade konfliktu záujmov so zamestnávateľom, vrátane práva na štrajk, s výhradou záväzkov, ktoré vyplynú z platných kolektívnych zmlúv. Uvedené nám neumožňuje podporu tohto štrajku, čo si uvedomoval aj štrajkový výbor ISU v liste predsedovi zväzu. Je otázne, prečo ISU neprišla s návrhom na spoločnú akciu pred podpisom kolektívnej zmluvy, kedy bola situácia úplne odlišná.

Vzhľadom na vyššie uvedené zväz nevystaví svojich členov následkom, ktoré môžu vzniknúť  ich účasťou na takomto štrajku, pri ktorom sa na nich nevzťahuje ochrana ako pri štrajku vyhlásenom Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Zväz však neustále pracuje na zlepšení pracovných a mzdových podmienok všetkých zamestnancov školstva (pedagogických, odborných, ale aj nepedagogických). V spolupráci s partnerskými reprezentatívnymi organizáciami v rezorte školstva bude ich oprávnené požiadavky efektívne presadzovať pri tvorbe programového vyhlásenia novej vlády. Ako sme už viackrát avizovali, v prípade, že sa nová vláda vo svojom programovom vyhlásení jednoznačne nezaviaže k tomu, čo chce so školstvom urobiť, ako to chce urobiť a dokedy to chce urobiť, potom vznikne legitímny priestor na prípadné nátlakové akcie.

Pavel Ondek,

predseda zväzu

 

Aktivity zväzu

 

V novom roku 2016 začalo vedenie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovenku, v zložení: predseda Pavel Ondek a podpredsedovia František Šary, Iveta Majerová a Miroslav Habán, uskutočňovať  aktivity, na ktoré ich poverili delegáti VII. zjazdu. Predstavitelia zväzu si uvedomujú dôležitosť momentálnej situácie a snažia sa využiť všetky možnosti na rokovania, ktoré vytvoria podmienky na presadenie oprávnených požiadaviek zamestnancov školstva.

Dňa 28. januára 2016 zorganizoval zväz stretnutie so signatármi Výzvy Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku a partnerských reprezentatívnych organizácií rezortu školstva pre roky 2013-2016 vláde Slovenskej republiky k situácii v školstve z roku 2013, ktorí pôsobia v regionálnom školstve. Za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Juraja Draxlera sa na rokovaní zúčastnili zástupcovia Združenia základných škôl Slovenska, Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií SR, Asociácie stredných odborných škôl Slovenska, Slovenskej komory učiteľov, Asociácie súkromných škôl a školských zariadení, Základných umeleckých škôl SR, Združenia katolíckych škôl Slovenska, Nezávislých kresťanských odborov Slovenska a kampane a Dosť!. Účastníci stretnutia na úvod zhodnotili Výzvu z roku 2013 a dohodli sa, že opätovne požiadajú vládu SR, aby sa k nej vyjadrila a konkretizovala naplnenie jej jednotlivých bodov. Zároveň sa dohodli, že sa znova stretnú dňa 10. februára 2016, kedy spoločne vytvoria text memoranda určený politickým stranám kandidujúcim vo voľbách do NR SR. Memorandum bude obsahovať najdôležitejšie požiadavky, na ktorých sa zhodnú všetky zúčastnené organizácie a súčasne záväzok politických strán podporovať tieto požiadavky aj po voľbách. Odborový zväz týmto využíva svoje postavenie a vplyv a snaží sa o spájanie všetkých hlasov v školstve, pretože si je vedomý, že len tak možno dosiahnuť reálne výsledky.  Takýto postup jednoznačne podporuje aj minister školstva.

Dňa 2. februára sa rovnako z iniciatívy zväzu stretli zástupcovia organizácií pôsobiacich na vysokých školách – Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Rady vysokých škôl SR, Slovenskej rektorskej konferencie, Študentskej rady vysokých škôl a Asociácie doktorandov Slovenska. Na rokovaní sa opäť zúčastnil aj minister školstva a generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl. Účastníci stretnutia zhodnotili stav vysokého školstva a poukázali na jeho najväčšie nedostatky. Následne sa zhodli na predbežných spoločných požiadavkách týkajúcich sa zabezpečenia kvality vzdelávania na vysokých školách, zvýšenia podielu HDP do školstva, platového ohodnotenia vysokoškolského učiteľa a výskumného pracovníka, rozvoja doktorandského štúdia, zamedzenia vracania prostriedkov z fondov EÚ a odmeňovania nepedagogických zamestnancov a zamestnancov na vedu a výskum. Na ďalšom stretnutí dňa 10. februára 2016 sformulujú výsledný text svojich požiadaviek, ktorý bude súčasťou spomínaného memoranda.

Zástupcovia zväzu sa zároveň postupne stretávajú aj s predstaviteľmi politických strán kandidujúcich vo voľbách do NR SR. Diskutujú s nimi o stave školstva, konkrétnych návrhoch na odstránenie najväčších nedostatkov a prípadnej povolebnej spolupráci pri presadzovaní požiadaviek zväzu. O priebehu týchto rokovaní a volebných programoch jednotlivých strán v oblasti školstva informuje zväz na svojej internetovej stránke.

V snahe o riešenie momentálnej situácie sa dňa 2. februára predstavitelia zväzu zúčastnili na mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Minister školstva Juraj Draxler na výbore kritizoval načasovanie formy nátlakovej akcie organizovanej Iniciatívou slovenských učiteľov a namietal, že sa to nedeje štandardným európskym spôsobom prostredníctvom registrovaných odborov. Zároveň však súhlasí s tým, aby sa platy učiteľov zvyšovali po voľbách razantnejšie. Upozornil tiež na problémy v štruktúre prerozdeľovania finančných prostriedkov a v rozdelení kompetencií pri riadení a financovaní školstva. Informoval, že ministerstvo aktuálne pracuje na koncepčných zmenách a spoločne s odbormi a stavovskými organizáciami pripravia formuláciu požiadaviek do programového vyhlásenia novej vlády. Predseda parlamentu Peter Pellegrini súhlasil s tým, že môžeme diskutovať o tempe zmien ale nie o tom, že sa za posledné roky nič neurobilo. Rovnako ako minister aj on deklaroval, že sa v raste platov bude pokračovať. Výsledkom rokovania výboru by podľa jeho názoru mala byť jasná deklarácia a zväzok, že školstvo bude priorita všetkých parlamentných strán aj po voľbách. V prípade, že sa tak nestane, bude podľa neho oprávnené použitie aj krajných prostriedkov. Člen výboru Martin Poliačik upozornil na tri rôzne štatistiky zvyšovania platov od troch rôznych vládnych inštitúcií a kritizoval tri rôzne koncepcie troch ministrov za súčasnej vlády. Zástupca Iniciatívy slovenských učiteľov Branislav Kočan namietal bagatelizovanie situácie, zvýraznil nedostatočné výsledky slovenských žiakov v testoch PISA a snažil sa vysvetliť opodstatnenosť štrajkových požiadaviek. Predseda zväzu Pavel Ondek pripomenul postup zväzu pred podpisom kolektívnej zmluvy na rok 2016. Uviedol, že zväz bol pripravený vyhlásiť štrajk v októbri 2015 v prípade, ak vláda nepristúpi na kompromisné riešenie zvýšenia platov všetkých zamestnancov školstva o 4%. Opätovne oboznámil s dôvodmi, prečo zväz nepodporil štrajk vyhlásený Iniciatívou. Zároveň však kritizoval postoj vlády ku Správe o stave školstva a nevýrazný záujem o riešenie najvážnejších problémov. Zdôraznil, že platy a finančné prostriedky v školstve sú stále nízke a že zväz sa spolu s partnerskými organizáciami bude snažiť o presadenie spoločných požiadaviek do programového vyhlásenia novej vlády. Členovia výboru odhlasovali výzvu pre všetky kandidujúce politické strany, aby deklarovali verejný záväzok prijať národný vzdelávací program na roky 2016 až 2020 s časovým harmonogramom aj potrebným finančným zabezpečením. Poslanci zároveň konštatovali, že riešenie problémov v školstve nahromadených za celú históriu SR vyžaduje pokračovanie v začatých zmenách naprieč celým politickým spektrom.

Všetky uvedené aktivity zväzu momentálne smerujú k zjednoteniu školského prostredia v snahe o vytvorenie potrebného tlaku na politikov. Je nevyhnutné, aby súčasťou programového vyhlásenia novej vlády boli konkrétne záväzky na zvýšenie kvality vzdelávania a zlepšenie sociálno-ekonomického postavenia všetkých zamestnancov školstva. Zväz vynaloží všetko úsilie, aby presvedčil všetky politické strany, že vzdelávanie a školstvo sa musia konečne stať reálnou a dlhodobou prioritou celej spoločnosti. Len tak sa môže Slovensko presadiť v medzinárodnej konkurencii ako úspešná a vyspelá krajina.

Zhodnotenie roka 2015 – odpovede na otázky SITA

 

  1. Aké kroky ministerstva boli v tomto roku v školstve najdôležitejšie?

Prijatie nového zákona o odbornom vzdelávaní, ktorý prináša na Slovensko “novinku” a tou je duálne vzdelávanie. Aj keď stredné odborné školy i zamestnávatelia reagovali trošku rozpačito, kvôli krátkosti času na realizáciu pre tento školský rok, dôležité je, že sa začalo a dúfame, že duálny systém výučby sa počas najbližších rokov rozbehne na SOŠ ako aj u zamestnávateľov naplno.

 

  1. Čo pozitívne sa udialo v školstve počas tohto roka?

Začala platiť novela Zákonníka práce, prostredníctvom ktorej bol novelizovaný zákon o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch. Od 1. januára 2015 je teda záväzné, že pracovný pomer na určitú dobu s pedagogickým zamestnancom v kategórii učiteľ, majster odbornej výchovy, vychovávateľ, pedagogický asistent a korepetítor možno dohodnúť najkratšie do 31.augusta (na 12 mesiacov). Ustanovenie, ktoré OZ PŠaV navrhoval už v roku 2012, zabráni bezdôvodnému „reťazeniu“ pracovných pomerov. V minulosti bolo možné, že sa uzatvárali pracovné pomery s pedagogickými zamestnancami od 01.09. do 30.06. Zamestnanci, ktorí mali takto uzatvorený pracovný pomer na určitú dobu, sa počas školských prázdnin stali prevažne nezamestnaní a museli sa evidovať na úrade práce.

Od 1.1.2015 taktiež platí zmena v Zákonníku práce, na základe ktorej dovolenku najmenej osem týždňov v kalendárnom roku majú stanovenú zákonom aj odborní zamestnanci. Podľa kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa mali v roku 2015 aj odborní zamestnanci výmeru dovolenky deväť týždňov.

V roku 2015 sa naštartoval aj proces debyrokratizácie, čo, veríme, povedie k oslobodeniu pedagógov od vypĺňania zbytočných formulárov a umožní im sústrediť sa viac na výchovno-vzdelávací proces.

V tomto roku boli tiež schválené príspevky na pohybové aktivity žiakov základných a stredných škôl.

Na základe kolektívneho vyjednávania vzrástol plat pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1.1.2015 o 5%. Stále to však nie je splnenie požiadavky zväzu na plat pedagóga na úrovni 1,2 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve a ani zďaleka nedosahuje priemerný plat ostatných VŠ vzdelaných zamestnancov.

Kolektívnym vyjednávaním na rok 2016 sa tiež dosiahlo zvýšenie platov všetkých zamestnancov školstva o 4%, čo bolo okrem iného prejavom solidarity s nepedagogickými zamestnancami.

 

  1. Naopak, aké negatívne kroky evidujete v školstve, v čom sa slovenské školstvo uberá zlým smerom?

Za veľmi negatívny krok považujeme zmenu pri voľbe riaditeľa školy, na základe ktorej bude mať pri výbere riaditeľa konečné slovo zriaďovateľ, čím sa znižuje vážnosť rady školy, ako významného demokratického prvku vo výberovom konaní.

Pretrváva chaos a roztrieštenosť vo financovaní a riadení regionálneho školstva, ktorého výsledkom je nerovný prístup v odmeňovaní zamestnancov s rovnakým vzdelaním a náplňou práce len na základe zriaďovateľa, ktorým môže byť MŠVVaŠ SR, MV SR alebo mestá a obce či VÚC. S cieľom zmeny tohto systému OZ PŠaV organizuje petíciu za zjednotenie financovania a riadenia regionálneho školstva, pod ktorú sa podpísalo už vyše 73 tisíc občanov.

Naďalej pretrváva finančné poddimenzovanie celého systému školstva, čo má za následok nedostatočné odmeňovanie zamestnancov, slabé materiálne a technické zabezpečenie škôl a školských zariadení a s tým súvisiacu nízku úroveň kvality vzdelávania v medzinárodných testovaniach študentov.

Problémom je stále aj tabuľka tarifných platov nepedagogických zamestnancov školstva, ktorá sa do 7. platovej triedy nachádza pod úrovňou minimálnej mzdy. Nevypočuté ostali aj hlasy starších pedagógov, ktorí upozorňujú, že ich tabuľka končí 32 odpracovaným rokom praxe, čo nie je v súlade so stanoveným vekom odchodu do dôchodku. Veľkým nedostatkom naďalej ostáva plat začínajúceho učiteľa, ktorí absolútne nemotivuje mladých ľudí pre štúdium pedagogiky a prácu v školstve.

Ani v roku 2015 nedošlo k prerokovaniu a schváleniu Správy o stave školstva vládou SR a parlamentom, čo považujeme za prejav ignorácie reálnych návrhov riešení najzávažnejších problémov školstva.

 

 

Vážená pani predsedníčka, vážený pán predseda,

 

dúfame, že tieto aktuálne informácie Vám pomôžu pri informovaní Vašich členov i sociálnych partnerov o situácii. Prosíme Vás, aby ste nám prípadné prejavy nespokojnosti, problémov, vystupovania členov z odborového zväzu avizovali. Ďakujeme a prajeme Vám veľa síl, pozitívnej energie, zdravia na zvládnutie problémov, ktoré sa v školstve nakopili.

 

S úctou

 

Ing. Iveta Majerová

predsedníčka

 

 

Vážení predsedovia základných organizácií OZ PŠaV  – Združenie stredného školstva v krajoch BB, TN, ZA,

 

srdečne Vás pozdravujeme.

Posielame Vám uznesenia z rokovaní  všetkých  krajov v Rekreačnom zariadení CROCUS Kežmarské Žľaby v dňoch 26. – 29. 10. 2015. Zároveň Vám posielame  prezentácie lektorov JUDr. Kazára /Kompetencie odborovej organizácie /  a Ing. Roďomovej /Finančné minimum predsedu ZO/.       Prezentácie Mgr. Pecušovej a Ing. Majerovej k hospodáreniu základnej organizácie Vám pošleme po rokovaní VII. Zjazdu OZ PŠaV, ktoré sa bude konať tento týždeň 26.-28. 11. 2015 v hoteli SOREA TRIGAN Štrbské Pleso a o. i. bude schvaľovať aj novú Smernicu pre hospodárenie a finančnú činnosť zväzu – takže prezentácie Vám zaktualizujeme a následne zašleme.

Vzhľadom na to, že ste oslovovaní na školách „Iniciatívou bratislavských učiteľov“, ktorí sú nespokojní so situáciou v školstve, dovoľujeme si Vás upozorniť, že náš zväz ako najväčšia /do 49.000 členov/ a najreprezentatívnejšia organizácia zastupujúca zamestnancov v školstve má svoje taktiky a požiadavky na riešenie nepriaznivej situácie v školstve.

O tomto budú rokovať aj delegáti VII. Zjazdu a určite prijmú vyhlásenie /ktoré Vám samozrejme okamžite pošleme/.  Dobre viete, že to bol  práve náš odborový zväz, ktorý 13. 9. 2011 zorganizoval protest tisícov zamestnancov školstva pred Úradom vlády SR ,  v roku 2012 1-dňový štrajk 13. 9. a následne 26.-28. novembra  ďalší štrajk s cieľom poukázať na  n  e  ú n o s n ú    situáciu vo financovaní školstva a odmeňovaní zamestnancov. Výsledky, ktoré štrajky a protest priniesli sú – ale nikdy sme nepovedali, že sme s nimi spokojní. Naše požiadavky na zvýšenie financií do školstva, zvýšenie platov pedagógov, odborných zamestnancov i nepedagógov    t r v a j ú     a ako sami vidíte – stáva sa školstvo témou budúcich volieb! Už to je úspech! Získajme preto čo najviac a využime nadchádzajúce voľby.         Ďakujeme Vám za Vašu priazeň, dôveru a podporu. Skúste sa spolu s Vašimi členmi a kolegami zamyslieť nad tým, kto vyjednal a dosiahol lepšie odmeňovanie pre zamestnancov regionálneho školstva od roku 2013! Pri zohľadnení roku 2016 dosiahne rast hrubých platov pedagógov viac ako 20%! Čakajú nás však ďalšie ťažké rokovania a požiadavky /viac financií, rast platov pedagógov, nepedagógov, zjednotenie riadenia a financovania rezortu/ a tak si držme palce k  ich presadeniu a dosiahnutiu konečne po 25 rokoch sľubov všetkých vlád o prioritách školstva!

Prosíme Vás o spätnú informáciu o prípadnej  nespokojnosti  na Vašich základných organizáciách. Máme záujem komunikovať a prípadné pripomienky si vysvetliť.  S úctou Ing. Iveta Majerová, predsedníčka Rady ZO OZ

Rada ZO OZ PŠaV na Slovensku

Združenie stredného školstva

Banská Bystrica, Trenčín, Žilina

so sídlom ČSA 25

975 57 Banská Bystrica

Mob. 0905759365

 

Aktualita

 

Dobrý deň vážení predsedovia ZO OZ – Združenie stredného školstva v krajoch BB, TN, ZA

dovoľujeme si Vám poslať dve aktuálne – horúce informácie o dianí v školstve. Máme totiž avízo, že na niektorých školách sa  veľmi angažujú priaznivci „dlhých nosov“ s kritikou na adresu nášho zväzu a jeho údajnej nečinnosti.

O priebehu kolektívneho vyjednávania  o KZVS pre rok 2016 a dosiahnutej valorizácii platov v celej verejnej sfére sme si podrobne pohovorili na stretnutiach v Kežmarských Žľaboch v dňoch 26. – 29. 10. t .r. Tam sme Vám avizovali aj pripravované vyplatenie mimoriadnych odmien pre zamestnancov na prenesených kompetenciách á 100,- Eur /plus odvody 35%/, čo predstavuje 9,6 mil. Eur pre cca 71 000 zamestnancov.  Túto mimoriadnu odmenu poskytuje regionálnemu školstvu pán minister Draxler a na hľadaní zdrojov sa pracovalo od septembra t. r. /takže nie je to výsledok protestu „dlhých nosov“ pred Úradom vlády SR!/.  Zväz ihneď poukázal na ďalších zamestnancov financovaných prostredníctvom tzv. originálnych kompetencií /MŠ, ZUŠ, ŠKD, ŠI a školské stravovanie/ ako aj vysoké školstvo – ktorých sa táto odmena netýka!     Pre Vašu informáciu : v týchto dňoch rokuje predsedníčka Rady ZO so všetkými samosprávnymi krajmi o možnosti vyplatenia takejto odmeny aj zamestnancom v školských internátoch a školských jedálňach!

Chaos v školstve pretrváva aj pri udeľovaní odmien

 

OZ PŠaV na Slovensku privítal vyjadrenie ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraja Draxlera o mimoriadnych koncoročných odmenách pre približne 71 000 zamestnancov škôl. Odmena má byť vo výške 100 € na zamestnanca.  Toto rozhodnutie je výsledkom septembrových rokovaní vedenia zväzu s ministrom o potrebe nájdenia finančných prostriedkov na poskytnutie koncoročných odmien zamestnancom školstva. Napriek tomu s týmto rozhodnutím nemôžeme byť úplne spokojní, keďže rovnako ako minulý rok nezahŕňa pedagogických a nepedagogických zamestnancov pôsobiacich v zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí, ktorí sú financovaní v rámci originálnych kompetencií samosprávy ako ani zamestnancov verejných vysokých škôl. Títo zamestnanci sú odkázaní na hospodárenie samosprávy a rozhodnutie starostu, primátora, resp. rektora univerzity o vyplatení odmeny. Tento stav sa dotýka viac ako 68 tis. zamestnancov pôsobiacich na materských školách (MŠ), základných umeleckých školách (ZUŠ), školských kluboch detí (ŠKD), centrách voľného času (CVČ), školských jedálňach a školských internátoch a tiež viac ako 21 tis.  zamestnancov na verejných vysokých školách.

Dôvodom tejto disproporcie je rozdelenie zamestnancov regionálneho školstva na dve kategórie, a to na zamestnancov financovaných v rámci prenesených a v rámci originálnych kompetencií samosprávy. Hlavným rozdielom je pritom zdroj financovania ich platov. V prvom prípade je ním priamo kapitola ministerstva školstva v štátnom rozpočte a v druhom prípade rozpočet mesta, obce a VÚC. Osobitnou kategóriou pri udeľovaní odmien sú okrem toho zamestnanci bilingválnych gymnázií a špeciálnych škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva vnútra SR. Tento stav je prejavom roztrieštenosti a chaosu vo financovaní a riadení škôl a školských zariadení  a ukazuje nespravodlivý prístup k zamestnancom s rovnakým vzdelaním a pracovným zameraním. V tejto súvislosti náš zväz inicioval petíciu za zjednotenie financovania a riadenia slovenského školstva, pod ktorú sa do dnešného dňa podpísalo vyše 73 000 občanov. Tento vysoký počet je dôkazom všeobecnej nespokojnosti so súčasným nastavením systému.

OZ PŠaV na Slovensku nesúhlasí s tým, aby opätovne došlo k takémuto znevýhodneniu veľkej skupiny zamestnancov pri udeľovaní odmien a bude apelovať na ministra školstva, aby rokoval so zástupcami samosprávy a vlády, hlavne s ministrom financií, v súvislosti so zabezpečením udelenia odmien všetkým zamestnancom regionálneho a vysokého školstva.

Pavel Ondek, predseda zväzu

 

AKTUÁLNE INFORMÁCIE Č. 1/2016

 

 

Vážená pani predsedníčka, vážený pán predseda,

 

srdečne Vás pozdravujeme v novom roku 2016 a prajeme, aby bol dobrým rokom.

 

Po dňoch sviatkov a zaslúženého oddychu ste opäť na Vašich pracoviskách a čelíte množstvu otázok Vašich kolegov – členov i nečlenov ohľadom stupňujúcich sa aktivít “učiteľských iniciatív”, ktoré vyhlásili štrajkovú pohotovosť a pripravujú v januári t. r. ostrý štrajk. Odborový zväz nespochybňuje právo občanov na vyjadrenie názoru individuálne a ani prostredníctvom rôznych platforiem. K tejto iniciatíve sa zväz nepripája z dôvodov, ktoré sú uvedené v priloženom Stanovisku. Keďže si uvedomujeme, že členovia i zamestnanci /a ani vedenie zväzu / nie je spokojné so situáciou v školstve, nemôžeme nikomu brániť v jeho osobnom rozhodnutí podporiť aktivity “iniciatív”. Apelujeme len na zváženie efektivity zapojenia sa do štrajku a tiež možných konzekvencií. Zväz Vás priebežne informuje o svojich aktivitách a krokoch, ktorými chce v novom volebnom období dosiahnuť pozitívne zmeny v školstve. Tak ako sme avizovali po VII. zjazde zväzu, pripravujeme rokovania s politickými stranami pred voľbami do NR SR 5. 3. 2016 a tiež zvolávame stretnutie reprezentatívnych organizácií a asociácií v školstve na deň 28. 1. 2016 s cieľom spoločného postupu voči vláde SR v oblasti zlepšenia financovania školstva a spoločenského postavenia zamestnancov školstva.

 

Odborový zväz nerobí politiku ale robí odborársku prácu !

 

Stanovisko Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti štrajkovým výborom Iniciatívy slovenských učiteľov

 

Dňa 11. 1. 2016 bol predsedovi Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV na Slovensku) Pavlovi Ondekovi zaslaný list od štrajkového výboru Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), v ktorom ho informuje o vzniku štrajkového výboru a vyhlásení štrajkovej pohotovosti. Vedenie OZ PŠaV na Slovensku berie túto informáciu na vedomie, súčasne pripomína svojim členom aj všetkým zamestnancom školstva, že o týchto krokoch ISU nebol zväz vopred oboznámený a nie je ani spoluorganizátorom tejto štrajkovej pohotovosti.

Pre rok 2016 bola podpísaná kolektívna zmluva vyššieho stupňa, v ktorej sa po neľahkých rokovaniach opätovne dosiahlo čiastočné zlepšenie finančného ohodnotenia nielen pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva ale aj pedagogických zamestnancov vysokého školstva a všetkých nepedagogických zamestnancov.

Zväz nemôže brániť svojim členom využiť svoje ústavné práva, avšak v momentálnej situácii odporúča zvážiť efektívnosť zapojenia sa do uvedených aktivít. V najbližších dňoch zvolávame stretnutie partnerských organizácií pôsobiacich v rezorte školstva za účasti ministra školstva Juraj Draxlera, na ktorom budeme žiadať návrh riešenia problémov regionálneho a vysokého školstva. Následne chceme pozornosť upriamiť na rokovanie s relevantnými politickými stranami kandidujúcimi vo voľbách do NR SR a informovať našich členov o ich postojoch a plánoch na zlepšenie stavu školstva. Programové vyhlásenie novej vlády musí obsahovať jasné a záväzné kroky na zvýšenie kvality vzdelávania, zlepšenie materiálneho zabezpečenia škôl a školských zariadení a mzdového a sociálneho postavenia zamestnancov.

V prípade, že naše požiadavky nebudú obsiahnuté v Programovom vyhlásení novej vlády, pristúpime k protestným aktivitám, ktoré môžu vyústiť až do štrajku.

Pavel Ondek, predseda OZ PŠaV na Slovensku