Pohľad na EÚ očami študentov z rôznych krajín, stretnutie mládeže krajín V4, to všetko charakterizuje  medzinárodný projekt v Poľsku, na ktorý už tradične organizátori prizývajú aj študentov z našej školy. Tento projekt sa v Katowiciach teší veľkej obľube. Tri hosťujúce poľské školy každoročne prijímajú po 10 študentov z krajín V4 (Slovenska, Česka a Maďarska).

História by nás často zaviedla k udalostiam, ktoré spomínané krajiny spájali, ale našlo by sa aj mnoho takých, ktoré ich rozdeľovali. Počas 5 dní nášho pobytu v Poľsku sme žiadne rozdelenie nepocítili. Bolo len ťažko rozpoznať, kto z ktorej krajiny pochádza. Odvšadiaľ sa ozývala angličtina (premiešaná poľštinou) podľa jazykovej kompetencie jednotlivcov.


„Na tomto projekte sa mi veľmi páčilo, bolo to niečo iné. Zaujímavý pre mňa bol spôsob, akým sme boli ubytovaní. Každý deň bol síce vyčerpávajúci, ale vždy niečím výnimočný  a zábavný. Myslím si, že spôsob zblíženia krajín V4 je celkom efektívny, pretože som sa príjemne bavil nie len s mojimi kamarátmi zo Slovenska ale aj so študentmi z iných krajín.“ (M.Babinský II.D)

„Na výlete v Poľsku bola zábava, no bola to aj náučná skúsenosť. Bývanie v poľskej rodine mi prinieslo nových kamarátov, zážitky, ale aj zlepšenie sa v anglickom jazyku, keďže sme väčšinu času rozprávali po anglicky. Okrem zabávania sa s poľskými študentmi sme spoznávali  zaujímavé pamiatky v okolí miest Zabrze a Katowice. Navštívili sme napríklad múzeum, uhoľnú baňu a radnicu v Katowiciach. V radnici sme neboli len na návšteve, ale aj sme tam prezentovali našu pripravenú prezentáciu. Bol to skvelý zážitok, prednášať v parlamente pred desiatkami ľudí. Všetci mali stres, no dalo sa to zvládnuť. Pre mňa to bola veľmi pozitívna skúsenosť. Úžasní ľudia, krásne mesto a pamiatky a veľa skúseností a poznatkov.“ (P.Fedor II.A)

Je veľmi dobré, že naša škola sa do podobných projektov zapája. Študenti, okrem príjemne strávených chvíľ, majú možnosť porovnávať svoje vedomosti, zručnosti a kompetencie s inými rovesníkmi. Aj keď si naši študenti v Poľsku hanbu rozhodne neurobili, podnety na  zlepšenie si jazykových kompetencií určite v projekte nechýbali.

                                                                                                                                 PaedDr. Tatiana Rosinová

lepocreative