Utorok 12. novembra 2019 bol pre žiakov Spojenej školy v Nižnej úplne iný ako zvyčajne utorky bývajú. 45-členná zostava mladých ľudí pod vedením p.u. Laštíkovej a Barčákovej sa vybrala do štúdia RTVS v Banskej Bystrici. Členovia redakčnej rady to dostali ako odmenu za svoju mimoškolskú prácu v časopise Gaudeamus a ostatní sa rozhodli preskúmať toto tajomné miesto za našimi obrazovkami alebo za zvukom Rádia Regina.

„Dnešný deň sa niesol vo veľmi dobrej nálade. Každý deň sa nám totižto nenaskytne navštíviť jednu z najlepších televízií na Slovensku. Vďaka našim zvedavým jazykom sme sa aj veľa dozvedeli. Ani vo sne by nás nenapadlo, že z obyčajnej exkurzie sa vykľuje inšpirácia na celý život. Vďaka tomu, že sme si mohli všetko poctivo vyskúšať, nás táto profesia ešte viac zaujala. Spravodajca či redaktor? Aký je medzi nimi rozdiel? Do dnešného dňa to pre nás nemalo žiadny význam. Vďaka skvelým pracovníkom RTVS sa nám naskytol iný pohľad na televíziu ako takú. Všetko, čo my vidíme  na obrazovkách, nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Za všetkým je tvrdá drina mnohých ľudí. To, čo my vidíme na obrazovke, je len malý zlomok toho, čo sa za kamerou naozaj deje.“ (Romana Floreková, IV. AUG)

„Návšteva RTVS bola naozaj skvelá skúsenosť. Priblížilo mi to celé dianie a hlavne prácu ľudí, ktorí na tých obrazovkách nie sú, no ich práca je najdôležitejšia. Vďaka otázkam, ktoré sme im mohli klásť, sme sa dozvedeli naozaj zaujímavé veci. Najväčšou čerešničkou na torte boli odpovede p. u. Barčákovej na otázky redaktorky. Ani na sekundu nezaváhala. Bolo to super!“ (Ema Prajová, II. G)

„V štúdiu RTVS sme videli veľa veci a ešte viac sme sa aj naučili. Bolo zaujímavé vidieť štúdio aj z iného pohľadu. Miestnosť bola menšia než sa na televíznych obrazovkách môže zdať a plná kamier. Okolo štúdia boli ďalšie dve ešte menšie miestnosti, kde sedáva napr. režisér.  Ako nám jeden zo zamestnancov povedal, pri tejto práci zažívajú taký ten zdravý adrenalín. My v televízií vidíme tak jedného moderátora s respondentom, no v štúdiu je mnoho ľudí a každý jeden má dôležitú úlohu. Každý problém, ktorý počas živého vysielania nastane, musia napraviť tak, aby si to diváci nevšimli.“ (Katarína Čičmanová, IV. AUG)

„Každý z nás sleduje televízor alebo počúva rádio. Ja som dnes na vlastné oči mohla vidieť, koľko práce je za vedením rádia či rôznych relácií v televízore, a to vďaka výletu do rozhlasu RTVS v Banskej Bystrici. Zistila som, že za jedným moderátorom stojí dlhý zástup ľudí, ktorí musia priložiť ruku k dielu, aby mal divák každý deň čo najlepší prísun informácií a zábavy.“ (Simona Kereškenyiová, III. AUG)

„Výlet do Banskej Bystrice bol veľmi zaujímavý. Pozrieť sa do štúdia RTVS bolo pre mňa niečo, čo sa nedá opísať slovami. Vždy ma zaujímalo, ako to funguje v zákulisí, či už filmov, rádií, seriálov alebo relácií. Zážitky, ktoré nám hovorili zo živého vysielania boli zaujímavé i komické navzájom. Napríklad, keď sa pokazilo slúchadlo v uchu moderátora (uško) a techník sa tam v priamom prenose plazí. Vidieť ako funguje rádio, ktoré pripomína mixažný pult DJ, je niečo wow.“ (Karin Muchová, II. G)

„Dnešná exkurzia bola iná ako ostatné… Síce rovnaká tým, že sme boli opäť v nejakom nákupnom centre a niektorí nakúpili od oblečenia, jedla až po kávovar,  no iná a výnimočná bola táto exkurzia tým, že sme boli vo verejnoprávnej televízii a rozhlase RTVS. Aj keď sa to možno nezdá, bolo to určite zaujímavé. Moderátori, redaktori a strihači nám ukázali, čo obnáša práca v médiách. Dokonca boli takí ochotní, že sme si to aj my mohli vyskúšať. Exkurzia zaujala naozaj každého, keďže kreatívny producent televízie nám povedal, že sme veľmi dobrá a silná skupina.“ (Dávid Lubas, IV. AUG)

„Dnešná exkurzia do RTVS bola úžasná. Videli sme, ako sa robia živé vysielania a mnoho iného… Hlavne sme pochopili, že byť režisérom nie je len také jednoduché, že to robia tí najlepší ľudia a hlavne to robia s láskou. Raz by som to aj ja chcela robiť. Je to zaujímavá práca.“  (Lea Dzuríková, II. G)

PhDr. Monika Barčáková, Mgr. Eva Laštíková

lepocreative