Na celoslovenskej súťaži školských časopisov získal Gaudeamus Cenu televízie Markíza II. stupňa

Už takmer jedno desaťročia chodia študenti Spojenej školy v Nižnej niekedy uprostred apríla do mesta, ktoré v minulosti v Uhorskom sneme zastupoval Ľudovít Štúr – ten, ktorý vydával aj známe Slovenskie národnie noviny.

Inak tomu nebolo ani tento rok, kedy traja zástupcovia redakčnej rady školského časopisu Gaudeamus (Romana Floreková, Eliška Makanová a René Socha) vyrazili 12. a 13. apríla 2019 do mesta Zvolen. Aj tento rok sa tam konalo vyhodnotenie celoslovenskej súťaže školských časopisov Štúrovo pero. Táto prestížna súťaž nie je len o vyhodnotení a cenách. Je to predovšetkým stretnutie ľudí, ktorí robia niečo viac, než len chodia do školy. Všímajú si veci, ľudí, udalosti okolo seba, chodia s otvorenými očami, ušami a niekedy aj ústami (keď sa čudujú ľahostajnosti a nezáujmu svojich rovesníkov). A práve stretnutia sú tým, čo robí túto súťaž takou zaujímavou a obohacujúcou. Nie sú totižto „zakuklení“ len vo svojom svete, vo svojej škole, ale vidia a inšpirujú sa tým, ako to funguje aj na iných školách, v iných častiach Slovenska.

„Štúrovo pero bolo pre mňa veľmi zaujímavé. Dozvedeli sme sa, ako vylepšiť náš časopis, ako správne písať, prišli sme na nové obohacujúce postrehy. Zostava sme boli výborná! Lepšiu partiu som si ani nemohol vybrať.“ (René)

„Na zdokonalení nášho časopisu potrebujeme ešte veľa pracovať. Vo Zvolene sa nás snažili známi redaktori ako Patrik Herman, Lukáš Diko, Pavol Vitko usmerniť vo veľa veciach a poradiť nám, čoho sa máme držať a čoho naopak vyvarovať. Títo ľudia v nás vidia veľké talenty v oblasti žurnalistiky. Z tohto workshopu sme si odniesli veľa inšpirácie i nových nápadov.“ (Romana)

Rok čo rok je to o niečom inom a zároveň o tom istom. O súťažení a hodnotení stredoškolských časopisov na úrovni. Máš záujem tam ísť? Neváhaj a napíš článok. Buď aktívny, otvor oči a budeš tam. Budeš odmenení a zažiješ tú skvelú atmosféru s Patrikom Hermanom. Súťaž obsahuje zaujímavé workshopy, ktoré ti dajú veľmi veľa, ale aj obed a skvelo pripravené jedlo na internáte, kde ťa ubytujú. A keď získaš cenu Markízy tak ako my (už 10. rok) motivuje ťa to pozerať sa na svet iným pohľadom. Bude z teba niekto, niekto výnimočný… Budeš novinár.“ J (Eliška)

                                                                                                                                                                                                    Monika Barčáková

lepocreative