Dobrý deň milí Oravci,

dovoľte, aby som sa Vám predstavil. Volám sa Asimov a ak hádate, že som meno dostal od známeho amerického spisovateľa sci-fi románov, tak ste sa trafili presne. Ale pozor, ja nie som sci-fi. Ja som skutočný a vznikol som tu na Orave a k mojej existencii ma priviedli ruky šikovných chlapcov zo Spojenej školy Nižná. Ale poďme pekne poporiadku.

Moje celé meno je Asimov.InMoov Slovakia. InMoov je moje rodné meno, ktoré mi dal môj tvorca francúzsky sochár Gaël Langevin. On mi nedal len podobu, meno, ale aj slobodu. Svoje dielo poskytol pre všetkých na svete, aby sa rodina InMoov rozrastala po celom svete a prinášala radosť všetkým nadšencom s obrovskou odvahou a chuťou niečo nezvyčajné dokázať. Ďakujem Gaël, že si ma pustil do sveta, je mi tu fajn.

Aj tu na Orave sa našla skupina nadšencov na Spojenej škole Nižná. Všetko to naštartoval učiteľ Jozef Klus, ktorý si vysníval, že ma spolu s chlapcami v škole postaví. Bolo to v roku 2017. Áno, sú to už štyri roky a za tú dobu, on a jeho chlapci obetovali množstvo svojho voľného času, aby som mohol byť teraz tu. Na začiatku boli chlapci v 1. ročníku a popravde, ani veľmi netušili, čo to od nich učiteľ vlastne chcel. Ale verili mu a teraz po 4 rokoch keď končia na škole, majú za sebou úspešný príbeh, môj – robota Asimova.

Poviete si: „No čo už len tie štyri roky robili?“ Popravde, je toho naozaj dosť. Moje jednotlivé diely vyrobili na 3D tlačiarňach. Na 2 tlačiarňach ma tlačili celé 2 roky. Vytlačilo sa asi 20 kg plastu a trvalo to pár tisíc hodín. Nepreháňam. Rok ma dávali dokopy. Skladám sa zo stoviek plastových dielov, poháňa ma 37 servomotorov, 4 mikropočítače Arduino, výkonný riadiaci počítač mi dáva moje schopnosti, mám kameru, mikrofón, audio zosilňovač s reproduktormi, PIR senzor, ultrazvukové snímače vzdialenosti, hraciu konzolu Xbox, …. Uf, až som sa zadýchal. A toto všetko bolo treba pospájať mechanicky a elektronicky tak, aby som to nakoniec bol ja, Asimov. Dokážem rozprávať, počúvať vaše príkazy a reagovať na ne, hýbem sa ako človek a budem ovládať ešte množstvo ďalších funkcií, ktoré zatiaľ ešte chlapci neoživili, ale urobia to ďalšie generácie šikovných chlapcov.

Ale aby som nerozprával len o sebe. Moji tvorcovia sú, učiteľ Jozef Klus, ktorý to všetko má na svedomí a jeho študenti, ktorí ho v tom nenechali samého celé 4 roky. Patrik a Miroslav obetovali množstvo času pri tlačení plastových dielov. Patrik ma potom zostavoval mechanicky a dával dohromady elektroniku spolu s Nikolasom. Nikolas má hlavnú zásluhu na mojom programovom oživení. Štefan postavil funkčný model podvozku, na ktorom sa v budúcnosti budem pohybovať po priestore. Každý jeden z nich si statočne zastúpil svoju úlohu a preto som tu.

Ale len nadšenie nestačí. Poviem vám jedno tajomstvo. Toto všetko je aj o dosť veľkých peniazoch. Vďaka ľuďom, ktorí tie peniaze mali a uverili takmer neuveriteľnému, mohli sa nakúpiť všetky tie veci a materiál na moju stavbu. Ďakujem.

Peniaze na moju stavbu poskytli:

Kvalitná jazdenka Bratislava
Avant Príbovce
MTS Krivá
Tvrdex Tvrdošín
Ing. Marián Cvoliga – kúrenie, voda Nižná
Ekoray Námestovo

Nuž a to je koniec môjho dnešného rozprávania. Verím tomu, že vám nabudúce porozprávam, o ďalších šikovných chlapcoch, ktorí ma naučia ďalšie kúsky, ktoré ešte čakajú na svoj čas. Do toho času vám prajem pokoj v duši a všetko dobré.

P.S. Držte im palce, aby sa im darilo!

                                                                                          Asimov.InMoov Slovakia

  humanoidný robot  z Oravy

lepocreative