Vodovod s teplou a studenou vodou, práčka, umývačka riadu, či sociálne zariadenie sú dnes, až na výnimky, bežnou súčasťou našich bytov i domov. Je viac ako pravdepodobné, že ďalej sa nestaráme, kam odpadová voda z nich ide, či ako končí. Keďže je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, zúčastnili sa žiaci IV.AU pod vedením Mgr. Kataríny Parišovej a Mgr. Zuzany Gracíkovej exkurzie na Čističke odpadových vôd (ČOV) v Nižnej. Na exkurzii, ktorá sa konala 5.2.2020 saoboznámili s najmodernejšou trojstupňovou technológiou mechanického a biologického čistenia odpadových vôd z miest Nižná nad Oravou, Tvrdošín, Trstená, Brezovica, Podbiel, Ústie, Zuberec, Habovka, Štefanov nad Oravou, Krivá.

            Na úvod exkurzie nás v ČOV previedli po areáli a postupne opísali, prečo táto spoločnosť zohráva takú dôležitú úlohu v živote prírody, a teda každého jedného z nás. Spoznali sme základný princíp čistenia vody a z ktorých miest voda do čističky priteká. Naša exkurzia pokračovala v areáli čističky. Tu sme sa dozvedeli nové informácie, ktoré nám pomohli pochopiť zložitý systém čistenia vody a tento zdĺhavý postup sme mali možnosť vidieť na vlastné oči.

     Veľmi nás zaujalo, ako čističky dokážu premeniť splaškovú vodu na čírejšiu a pre živé organizmy vhodnejšiu. Taktiež sme sa dozvedeli načo slúžia a akým spôsobom čistia vodu prístroje a zariadenia v areáli čističky. Tí odvážnejší z nás sa išli pozrieť aj do priestorov, kde sa zhromažďuje odpad z mechanického čistenia a kal, ktoré sa z vody zachytávajú, aj napriek tomu, že v nich zápach nebol práve najpríjemnejší. Exkurziu sme ukončili vysvetlením základných postupov pri zisťovaní kvality vody. Za podrobné vysvetlenie procesu čistenia a za organizáciu exkurzie ďakujeme p. Medveckému a pracovníkom Oravskej vodárenskej spoločnosti a.s.. Táto exkurzia sa nám veľmi páčila a sme radi, že sme sa jej mohli zúčastniť a dozvedieť sa všetko o procesoch čistenia vody.

Mgr. Katarína Parišová

lepocreative